Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Svět

Sotva se situace zklidnila, přišel další masakr. V Íránu povraždili Pákistánce

Lidé v pákistánském Láhauru protestují poté, co Írán zahájil letecký útok v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. (19. ledna 2024) foto: Profimedia.cz

Neznámí ozbrojenci v jihovýchodním Íránu blízko hranice s Pákistánem zastřelili devět příslušníků sousedícího státu, uvedly v sobotu tamní agentury. Další tři byli zraněni. K útoku v provincii Sístán a Balúčestán se žádná skupina nepřihlásila. Incident se odehrál v době, kdy se Pákistán a Írán snaží napravit vzájemné vztahy.
  16:41

Lidskoprávní skupina Haalvaš uvedla, že oběťmi útoku byli Pákistánci, kteří bydleli v autoservisu, kde také pracovali.

Střelba se odehrála poté, co íránská státní média informovala, že pákistánský a íránský velvyslanec se vrátili na své zastupitelské úřady, odkud byli odvoláni minulý týden kvůli vzájemným vzdušným úderům obou zemí, jejichž deklarovaným cílem byly militantní skupiny.

V pátek spolu navíc telefonicky hovořili ministři zahraničí obou států, kteří se shodli na významu spolupráce a společném úsilí v boji proti terorismu. Také se zavázali k deeskalaci napětí.

Pákistánský velvyslanec v Teheránu Mudassir Tipua uvedl, že je střelbou hluboce šokován. „Ambasáda poskytne plnou podporu pozůstalým rodinám. Právní zástupce Zahidan je již na cestě na místo incidentu a do nemocnice, kde jsou zraněni ošetřováni. Vyzvali jsme Írán, aby v této záležitosti plně spolupracoval,“ napsal.

Sístán a Balúčestán je již dlouho dějištěm sporadických střetů mezi bezpečnostními silami, separatisty a pašeráky převážejícími opium z Afghánistánu, který je největším světovým producentem této drogy. Ceny pohonných hmot v Íránu patří k nejnižším na světě, což vedlo také k jejich pašování do Pákistánu a Afghánistánu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!