Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

To oni jsou teroristé. Írán zkouší získat spojence, aby uvalili sankce na Izrael

Svět

  14:54aktualizováno  17:24
Arabské a islámské země v sobotu na mimořádném summitu v Rijádu vyzvaly k okamžitému ukončení vojenských operací v Pásmu Gazy, které Izrael provádí v reakci na útok palestinského radikálního hnutí Hamás ze začátku října. Íránský prezident Ebráhím Raísí muslimské státy vyzval, aby uvalily ropné, obchodní a politické sankce na Izrael a označily izraelskou armádu za teroristickou organizaci.

Muslimské státy zároveň odsoudily „izraelskou agresi v Gaze“ a uvedly, že Izrael páchá v pásmu válečné zločiny. Účastníci summitu proto mimo jiné požadují zastavení vývozu zbraní do Izraele, informovala agentura Reuters.

Summit odsuzuje „izraelskou agresi v Gaze, válečné zločiny a barbarské, nelidské masakry okupační vlády“, píše se ve společném komuniké. Muslimské země rovněž odmítají ospravedlňování izraelských vojenských akcí v Pásmu Gazy právem Izraele na sebeobranu, dodává se v komuniké.

„Jiná cesta, než vzdorovat Izraeli, není. Líbáme ruce Hamásu za jeho odboj proti Izraeli,“ prohlásil na summitu Raísí. Zároveň vyzývá, aby bylo okamžitě slepé bombardování Gazy a její obléhání zastaveno.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na summitu v saúdskoarabské metropoli prohlásil, že by měla být svolána mezinárodní mírová konference s cílem najít trvalé řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. „V Gaze nepotřebujeme několikahodinové přestávky v bojích, ale trvalé příměří,“ řekl Erdogan.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás prohlásil, že jeho národ čelí „genocidní válce, která nemá obdoby,“ a apeloval na Spojené státy, aby vyvinuly tlak na Izrael a přiměly ho zastavit ofenzivu v Gaze. Podle Abbáse Palestinci potřebují mezinárodní ochranu před izraelskými útoky.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí zdůraznil nutnost okamžitého vyhlášení udržitelného příměří v Pásmu Gazy „bez omezení či podmínek“.

„Politika kolektivního trestání obyvatel Gazy... je nepřijatelná a nemůže být ospravedlňována právem (Izraele) na sebeobranu či jakýmikoli jinými tvrzeními,“ uvedl Sísí.

Katarský emír šajch Tamim bin Hamad Sání účastníky rijádského summitu informoval, že jeho země se snaží vyjednat propuštění izraelských rukojmí držených radikály v Pásmu Gazy a doufá v brzké vyhlášení humanitárního příměří. Sání také kritizoval mezinárodní společenství, které podle něj selhalo.

„Jak dlouho bude ještě mezinárodní společenství jednat s Izraelem, jako by stál nad mezinárodním právem?“ tázal se.

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán hostí společné zasedání Ligy arabských států a Organizace islámské spolupráce, jehož cílem je podle Rijádu „sjednotit úsilí a zaujmout jednotný společný postoj“ vůči válce v Gaze.

Izrael zahájil bombardování Pásma Gazy a následnou pozemní operaci po útoku islamistického hnutí Hamás na jižní Izrael, při kterém podle izraelských úřadů 7. října zahynulo na 1 200 lidí, převážně civilistů. Úřady v Pásmu Gazy, kde Hamás vládne, uvádějí, že při odvetných izraelských útocích od té doby zahynulo přes 11 tisíc Palestinců.

V projevu vyzval korunní princ Salmán také k ukončení izraelské blokády Pásma Gazy a umožnění dodávek humanitární pomoci do tohoto hustě obydleného území.

Válka v Gaze změnila tradiční spojenectví na Blízkém východě, neboť Rijád v návaznosti na její vypuknutí navázal užší vztahy s Íránem, který je úhlavním nepřítelem Izraele. Saúdská Arábie také odmítla tlak Spojených států, aby odsoudila Hamás, a pozastavila své plány na normalizaci vztahů s Izraelem.

Raísího cesta do Saúdské Arábie je první návštěvou íránské hlavy státu od chvíle, kdy Teherán a Rijád ukončily léta nepřátelství na základě dohody zprostředkované Čínou.

Mezi ministry zahraničí arabských zemí, kteří se ve čtvrtek sešli na mimořádné schůzce k přípravě summitu, panoval nesoulad ohledně budoucího přístupu k Izraeli. Některé státy v čele s Alžírskem vyzvaly k přerušení všech diplomatických styků s Izraelem, sdělili agentuře Reuters dva nejmenovaní činitelé.

Skupina arabských zemí, které s Izraelem mají navázané diplomatické vztahy, se podle nich tomuto plánu vzepřela a zdůraznila, že je třeba zachovat otevřené kanály s vládou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Autoři: ,