Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

Svět

  15:04aktualizováno  22:16
Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským prezidentem Ebrahímem Raísím. Státní média uvedla, že stroj potkalo takzvané tvrdé přistání v hornaté oblasti s nepříznivými povětrnostními podmínkami. Stav druhého nejvýše postaveného představitele Íránu není jasný, podle jistého vládního činitele ovšem dva členové posádky byli v kontaktu s úřady.

Íránská státní televize večer přišla s informací, že pátrací týmy prezidentův vrtulník našly, to ovšem podle Al-Džazíry záhy popřel zástupce záchranářské agentury Červený půlměsíc.

Do pátrání po vrtulníku ve složitém terénu se podle íránských médií postupně zapojily desítky týmů, včetně Červeného kříže. Státní tisková agentura IRNA večer uvedla, že krizovým složkám se podařilo najít přesné místo nehody helikoptéry. Polooficiální agentura Tasnim zase citovala vojenského velitele, podle kterého se veškeré dostupné jednotky přesouvaly do míst, odkud přicházely signály z vrtulníku a telefonu jednoho člena posádky.

Nejmenovaný íránský činitel dříve řekl agentuře Reuters, že prezidentův život je v ohrožení a že stejně je na tom i íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján, který letěl s Raísím. Stejný zdroj dodal, že informace přicházející z místa nehody jsou velmi znepokojivé. Žádné oficiální prohlášení o Raísího stavu ale do večera nebylo k dispozici.

Jeden z Raísího poradců sdělil médiím, že dva lidé, kteří letěli s Raísím, byli opakovaně v kontaktu s „našimi lidmi“, informovala televize Al-Džazíra. „To ukazuje, že závažnost incidentu nebyla velmi vysoká,“ citovala tohoto činitele.

Náčelník Generálního štábu Armády Íránu nařídil využít všech zdrojů armády a gardy pro záchranné a pátrací operace v souvislosti s havárií.

Íránská zpravodajská agentura Fars Íránce vyzvala, aby se za prezidenta modlili. Televize pak ukázala záběry modlících se lidí ve svatyni ve městě Mašhad, jednom z nejposvátnějších míst šíitského islámu.

„Prezident a jeho společnost se vraceli na palubě několika vrtulníků a jeden z nich byl nucen kvůli špatnému počasí a mlze tvrdě přistát,“ uvedl ministr vnitra Ahmad Vahídí v komentáři odvysílaném státní televizí.

Státní televize oblast nehody popsala jako hornaté místo poblíž města Džolfa na hranici s Ázerbájdžánem, asi 600 kilometrů severozápadně od íránského hlavního města Teheránu. IRNA píše o „lese“. Televize později upřesnila, že šlo o okolí vesnice Uzi, a odvysílala záběry SUV, která se do něj řítí.

Podle agentury AP íránský prezident do provincie v neděli ráno cestoval proto, aby tam společně s ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem slavnostně otevřel přehradu na řece Aras. Nyní se konvojem ve formaci tří vrtulníků vracel.

Návštěva se podle AP uskutečnila navzdory chladným vztahům mezi oběma národy, mimo jiné kvůli útoku střelnou zbraní na ázerbájdžánské velvyslanectví v Teheránu v roce 2023 a diplomatickým vztahům Ázerbájdžánu s Izraelem, který íránská šíitská teokracie považuje za svého hlavního nepřítele v regionu.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev na havárii reagoval slovy: „Jsem hluboce znepokojen. Modlíme se za Raísího a jeho delegaci,“ řekl. „Jsme připraveni nabídnou jakoukoli pomoc,“ dodal. Podporu Íránu vyjádřily také Turecko, Rusko a Saudská Arábie.

Zastaralá letecká flotila

AP poznamenává, že Írán používá řadu vrtulníků, ale mezinárodní sankce pro ně znesnadňují získávání dílů. Vojenská letecká flotila prezidenta také z velké části pochází z doby před islámskou revolucí v roce 1979.

Třiašedesátiletý Raísí byl zvolen íránským prezidentem v roce 2021 ve volbách s nejnižší účastí v dějinách islámské republiky. Bývalý šéf tamní justice je považovaný za zahraničněpolitického jestřába a je terčem amerických sankcí.

Zahraniční média mezitím rozebírají, co by následovalo, kdyby se ukázalo, že Raísí je po smrti. Podle íránské ústavy by jej nahradil viceprezident, načež by se za 50 dní konaly nové prezidentské volby. Média podotýkají, že 63letý Raísí byl mnohými považován za možného nástupce 85letého ajatolláha, který má v islámské republice rozhodující moc.

Pod Raísího vládou Írán pokračuje v rozvoji jaderného programu. Země také mimo jiné podpořila Rusko v jeho válce proti Ukrajině, zaútočila na Izrael během bojů s palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy a vyzbrojuje skupiny na Středním východě, jako jsou jemenští povstalci Hútíové a libanonský Hizballáh.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: