Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Policie v Íránu pálila do davu u hrobu Amíníové, ta zemřela kvůli hidžábu

Svět

  17:24aktualizováno  18:07
Na západě Íránu se ve středu policie střetla s tisíci lidí u hrobu Mahsá Amíníové. Ta zemřela v polovině září poté, co ji zatkla mravnostní policie kvůli špatně nasazenému hidžábu. Smrt mladé Íránky vyvolala protesty, které trvají dodnes. Úřady v oblasti nynějších střetů vypnuly internet. Ve městě Šíráz ve středu došlo k teroristickému útoku, při němž zemřelo nejméně 15 lidí.

Tisíce žen i mužů se ve středu sešly ve městě Sakíz v íránské provincii Kurdistán, aby podle tradice po čtyřiceti dnech truchlení vzpomněly na Mahsá Amíníovou. Úřady v rodném městě zabité dvaadvacetileté ženy nasadily velký počet pořádkových policistů, kteří podle svědka agentury Reuters stříleli do davů.

„Pořádková policie střílela po truchlících, kteří se shromáždili na vzpomínkovém obřadě... desítky zatkla,“ řekl agentuře Reuters jeden z přítomných. Úřady v Sakízu a jeho okolí následně vypnuly internet. „Omezený počet přítomných na vzpomínkové akci za Mahsá Amínovou se střetl s policisty na okraji Sakízu, policie je rozehnala,“ uvedla íránská agentura ISNA.

Demonstranti se dožadovali i pádu íránského režimu a smrti ajatolláha Alího Chameneího. „Žena, život, svoboda,“ skandovali lidé shromáždění na hřbitově v Sakízu. Podle ISNA se v Sakízu shromáždilo zhruba 10 tisíc lidí.

Íránem od poloviny září otřásají protesty, které vyvolala právě smrt Amíníové, Íránky kurdského původu. Policie ji zadržela podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb, tedy šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti.

Podle policie mladá žena utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.

Úřady v Sakízu kvůli očekávaným protestům posílily přítomnost bezpečnostních složek už v úterý večer. Omezily také přístup do města, uvedla agentura AFP. Podle aktivistů za lidská práva policie varovala rodiče Amíníové před uspořádáním vzpomínkového obřadu u jejího hrobu a zašla podle nich až tak daleko, že jim vyhrožovala zatčením nebo i smrtí jejich syna.

I přesto už od středčního rána mířily pěšky, v autech i na motocyklech stovky lidí k hřbitovu, který se nachází osm kilometrů od Sakízu. Podle agentury ISNA se na místě „v poklidné atmosféře“ a „bez napětí mezi nimi a policií“ sešli obyvatelé Sakízu a přilehlých měst.

„Snažili se nám zabránit ve vstupu na hřbitov ... ale podařilo se mi dostat dovnitř. Mahsiny rodiče jsem ještě neviděl,“ řekl jeden z lidí na místě. Hřbitov je podle něj plný policistů a dobrovolníků v civilu zvaných basídžové. „Ale přišli sem lidé z celé provincie Kurdistán. Všichni společně truchlíme Mahsinu smrt,“ uvedl další ze svědků agentury Reuters.

Na středu také správa v Kurdistánu zavřela školy a univerzity v celé provincii, což íránská média zdůvodnila chřipkovou epidemií. Reuters připomíná, že studenti hráli v dosavadních protestech výraznou roli a desítky vysokých škol vyhlásily stávky. Podle nepotvrzených zpráv se k nim připojila i rafinerie v Teheránu, její představitel to nicméně odmítl.

Na letošních demonstracích jsou velmi často v čele ženy, které na demonstracích házejí své hidžáby do ohně a stříhají si vlasy. Od poloviny září už během protestů přišlo o život nejméně 250 lidí včetně dospívajících dívek, uvádějí organizace na ochranu lidských práv. Tisíce lidí íránské bezpečnostní složky zatkly.

USA uvalují nové sankce

Spojené státy uvalily další sankce na představitele íránského režimu, konkrétně zástupce provinčních úřadů, vedoucí pracovníky vězeňské služby a představitele kybernetického sektoru, informovalo americké ministerstvo financí. Nové sankce přicházejí právě v reakci na potlačování protestů a vypínání internetu v zemi.

Mezi sankcionovanými je například velitel Zpravodajské organizace islámských revolučních gard (IRGC IO) Mohammad Kazemí, který podle ministerstva „dohlíží na jednu z nejbrutálnějších bezpečnostních služeb s dlouhou historií vnitřního utlačování“. Dalším je Hedaját Farzádí, dozorce v íránské věznici Evín, v níž jsou protestující vystavováni mučení i jiným formám fyzického násilí.

Sankce pro deset íránských představitelů znamenají zmrazení majetku a zákaz provozování finančních transakcí ve Spojených státech. Ministerstvo uvádí, že Washington může uvalit další sankce i na zahraniční subjekty, které íránským představitelům umožní postihy obcházet.

V Šírázu při útoku zemřelo nejméně 15 lidí

Při teroristickém útoku v šíitské svatyni ve městě Šíráz ve středu zahynulo nejméně patnáct lidí, dalších deset jich utrpělo zranění, uvedla íránská státní agentura IRNA. Agentura Mízán, která se specializuje na justici, informovala, že útok spáchali tři ozbrojení muži.

Podle některých informací na sociálních sítích byli dva pachatelé útoku zadrženi, po dalším policie pátrá. Agentura IRNA útočníky označila jako takfírí, což je termín používaný šíity pro sunnitské extremisty, zejména z hnutí Islámský stát (IS). Sunnitští extremisté útočili na šíitská svatá místa v Íránu již v minulosti, poznamenala agentura AP.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...