Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

Svět

  21:37aktualizováno  14. dubna 8:54
Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský konzulát v Damašku, připisovaný židovskému státu. Izraelská armáda uvedla, že většinu dronů zachytila ještě mimo hranice Izraele. S jejich likvidací mu pomohly USA, Británie a Jordánsko. Šlo o první útok vedený proti Izraeli přímo z íránského území. Mezi oběma zeměmi dlouhodobě panuje nepřátelství.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari uvedl, že 99 procent z více jak 300 střel, které Írán v noci vypálil na Izrael, bylo zachyceno protivzdušnou obranou. Řekl, že „funkčnost armády zůstala plně zachována“ a že velení diskutuje o tom, jaké možnosti má dál. Izrael od 06:30 SELČ znovu otevřel svůj vzdušný prostor.

Podle Hagariho Írán poslal na Izrael 170 bezpilotních letounů. Ani jeden z nich nevstoupil do izraelského vzdušného prostoru, všechny byly sestřeleny mimo hranice země Izraelem a jeho spojenci, upozornil Hagari. Do izraelského vzdušného prostoru též nevstoupila ani jedna z třiceti raket s plochou dráhou letu.

Kromě toho podle Hagariho Írán vypálil na Izrael 120 balistických raket. Některým z těchto raket se podařilo obejít izraelskou obranu a zasáhnout leteckou základnu Nevatim v jižním Izraeli, uvádí portál Times of Israel. Některé rakety či drony vzlétly kromě Íránu i z Jemenu a Iráku.

Podle bezpečnostní firmy Ambrey na Izrael namířili své drony i jemenští povstalci Húsíové, zřejmě v koordinaci s Íránem, aby bezpilotní letouny dopadly zároveň. Libanonské protiizraelské hnutí Hizballáh uvedlo, že zaútočilo raketami na izraelské pozice na Golanských výšinách.

Íránské drony a rakety zachycovala také britská a americká letadla. Agentura Reuters citovala své zdroje z jordánské obrany, podle kterých íránské drony mířící na Izrael sestřelila také jordánská armáda.

Na obraně Izraele se podílela také Francie, řekl armádní mluvčí Daniel Hagari. „Francie má velmi dobrou techniku, stíhačky, radar – a vím, že se podílela na hlídání vzdušného prostoru,“ řekl Hagari. Dodal, že nemá přesné informace o tom, zda francouzské letouny sestřelily některou z raket odpálených Íránem.

V Jeruzalémě v noci zněly sirény. Nad městem byly slyšet výbuchy. Sirény zněly též ve městech na jihu země. Izraelská média ukazovala sestřelování dronů protivzdušnou obranou.

Izraelská záchranná služba Magen David Adom uvedla, že její lékaři ošetřují desetiletého chlapce, který byl zraněn při íránském útoku v jižním Izraeli. Chlapec z beduínského městečka poblíž Aradu je ve vážném stavu. Izraelská armáda později uvedla, že útok zranil i dívku.

Íránské revoluční gardy v sobotu večer potvrdily, že na Izrael vyslaly drony a rakety. Elitní útvar íránských ozbrojených sil dodal, že útok reaguje na „zločiny“ Izraele včetně nedávného úderu na íránský konzulát v Damašku, který zabil několik představitelů revolučních gard. Izrael se k útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.

Íránské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Teherán nebude váhat přijmout další obranná opatření na ochranu svých legitimních zájmů proti jakékoliv vojenské agresi. Útok označilo za akt sebeobrany. Íránské revoluční gardy varovaly, že na jakoukoliv hrozbu ze strany Spojených států a Izraele Teherán recipročně odpoví.

Íránská mise při OSN vyzvala USA, aby se do konfliktu mezi Íránem a Izraelem nezapojovaly. „Íránská vojenská akce byla odpovědí na agresi sionistického režimu proti našim diplomatickým prostorám v Damašku. Záležitost lze považovat za uzavřenou,“ uvedla na sociální platformě X. „Pokud se však izraelský režim dopustí další chyby, bude íránská reakce podstatně tvrdší.“

Nenecháme úder bez odvety, slibuje Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že Izrael se na přímý útok Íránu připravoval a že jakýkoli úder nenechá bez odvety. „Naše obranné systémy jsou rozmístěné a jsme připraveni na veškeré scénáře,“ uvedl ještě před útokem. „Stanovil jsem jasný princip: Když nás někdo zasáhne, zasáhneme my jeho,“ citoval z jeho videa zpravodajský web The Times of Israel.

Izrael plánuje „významnou odpověď“ na bezprecedentní útok, citovala izraelská stanice Channel 12 nejmenovaného vysoce postaveného izraelského činitele.

Americký prezident Joe Biden v souvislosti s íránským útokem ujistil Izrael, že má neochvějnou podporu Spojených států. Napsal to na svém účtu na sociální síti X po schůzce se svým týmem pro národní bezpečnost. „Náš závazek ohledně bezpečnosti Izraele v souvislosti s hrozbami z Íránu a jeho spojenců je neochvějný,“ uvedl Biden.

Češi v bezpečí

Žádní Češi za uplynulou noc nevyhledali pomoc českého velvyslanectví, řekla česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová. „Už v pátek jsme rozeslali zprávu systémem Drozd, která upozorňovala na hrozící nebezpečí během víkendu. Potom jsme dávali nějaké informace na sociální sítě,“ řekla velvyslankyně.

„Čeští občané se na nás začínají obracet až teď, kdy se ptají, jestli funguje letiště, jestli poletí jejich let a tak dále,“ dodala.

„Teď už je klid. Ta nejvyšší hrozba v zásadě byla vyhlášena během večera. Pak bylo jasné, že Írán vyslal drony, balistické střely a střely s plochou dráhou letu. Izraelští občané byli vyzváni, aby se zdržovali poblíž krytů a respektovali pokyny civilní obrany,“ uvedla velvyslankyně. „Celý útok skončil přibližně kolem druhé hodiny, půl třetí hodiny v noci izraelského času (01:00 až 01:30 SELČ). V tuto chvíli už opět funguje i mezinárodní letiště,“ uvedla Kuchyňová Šmigolová.

První plnohodnotný íránský útok na Izrael

Vývoj znamená další eskalaci konfliktů na Blízkém východě po více než šesti měsících války mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Podle agentury AP je to poprvé, co Írán spustil plnohodnotný vojenský útok na Izrael, přestože země jsou znepřátelené již několik desetiletí.

Odborník na Írán Ali Vaez z výzkumného ústavu International Crisis Group řekl deníku The New York Times (NYT), že Blízký východ se dostává do neprobádaných vod a že „je těžké ohodnotit, jak nebezpečný tenhle okamžik je“.

Židovský stát se v posledních dnech na možnost přímého íránského útoku připravoval. Před zprávou o útoku se objevily neoficiální informace, že Íránci se pokusí zasáhnout vojenské cíle. Ve vysílání televize Channel 12 uvedl bývalý šéf izraelské vojenské rozvědky Amos Jadlin, že každý dron nese 20 kilogramů výbušnin.

Mluvčí ozbrojených sil Hagari řekl, že armáda je v plné pohotovosti a má ve vzduchu desítky bojových letadel. „V posledních dnech jsme posílili jak naše ofenzivní, tak defenzivní síly, a jsme odhodlaní veškerými způsoby ochránit občany Izraele,“ uvedl zase ministr obrany Joav Galant.

Washington v tomto směru slíbil Izraeli podporu a přemístil své lodě v regionu tak, aby mohly chránit izraelské i americké jednotky. I v sobotu přicházela od americké vlády ujištění o podpoře, přičemž jak americký ministr obrany Lloyd Austin, tak Bidenův národněbezpečnostní poradce Jake Sullivan uvedli, že mluvili se svými izraelskými protějšky.

Český premiér Petr Fiala uvedl, že Česká republika pevně stojí za za Izraelem a jeho právem se bránit. Podporu Izraeli vyjádřili i další čeští politici.

Autoři: ,