Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

Slavnostní nástup na olympijských hrách v Paříži 2024 se poprvé v historii odehraje na lodích místo klasického nástupu týmů na stadionu, Trasa bude končit u Eiffelovy věže, kde se v předstihu konají předolympijské túry. (25. července 2023) foto: Profimedia.cz

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na sociálních sítích tvrdil, že chce během letních olympijských her v Paříži zemřít jako mučedník. Policie u hocha našla slib věrnosti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Případ začala vyšetřovat protiteroristická prokuratura.
  23:03

Chlapec francouzské národnosti na sociální síti Telegram napsal, že má v úmyslu pořídit si součástky a sestrojit sebevražednou výbušnou vestu. Tu chtěl odpálit v době her v rušné obchodní a nákupní pařížské čtvrti La Défense, aby „zemřel jako mučedník ve jménu Islámského chalífátu“.

Policie se o příspěvku podle zdroje blízkého vyšetřování dozvěděla v pondělí. O den později chlapce zadržela v domě jeho rodičů v obci Marignier v Savojských Alpách poblíž hranic se Švýcarskem. Během domovní prohlídky se našel jeho mobilní telefon a množství ručně psaných dokumentů, včetně slibu věrnosti IS.

Případ podle stanice BFM TV začala ve středu vyšetřovat protiteroristická prokuratura Pnat pro podezření z „účasti na zločinném spolčení za účelem přípravy trestných činů“.

Paříž bude hostit letní olympijské hry od 26. července. Na jejich bezpečnost bude dohlížet 45 000 policistů a četníků, v pohotovosti pro případnou pomoc bude také 18 000 vojáků. Francie rovněž požádala další země o pomoc se zabezpečením her, což je podle médií během akcí tohoto rozsahu běžné.

17. dubna 2024

Autoři: ,