Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Aby nikdo nemusel emigrovat. Itálie dá na projekty pro Afriku miliardy eur

Svět

  16:19aktualizováno  16:58
Celkem 5,5 miliardy eur (asi 136 miliard korun) hodlá Itálie vyčlenit na zlepšování školství, zemědělství či přístup k vodě a energiím v afrických zemích. O plánu své vlády pro Afriku, jehož důsledkem by mělo být snížení migrace z tohoto kontinentu, informovala v pondělí italská premiérka Giorgia Meloniová.

Na prezentaci do Říma přijeli zástupci 25 afrických zemí či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, píše agentura AFP.

Meloniová o plánu, který nechala pojmenovat po zakladateli ropné společnosti ENI Enricovi Matteimu, mluví již několik měsíců, dosud ale konkrétní nebyla. Cílem je podle premiérky přispět k rozvoji Afriky, a snížit tak migrační tlaky z kontinentu. „Je nutné zaručit právo na to, aby nikdo nebyl nucen emigrovat a přetrhat své kořeny při hledání lepšího života,“ uvedla.

Meloniová v pondělí některé detaily plánu odhalila. „Matteiho plán může počítat s počátečním prostředky ve výši 5,5 miliardy eur mezi půjčkami, dary a garancemi,“ řekla s tím, že část prostředků půjde z italských klimatických programů. Za priority označila podporu vzdělání, efektivnější zemědělství, lepší přístup k pitné vodě a energiím. První projekty by se mohly uskutečnit v Tunisku, Maroku či Pobřeží slonoviny.

„Nežebráme o pomoc“

S prioritami souhlasil předseda komise Africké unie Moussa Faki, podle kterého však Itálie obsah plánu s africkými zeměmi předem neprojednávala. „Afrika je svolná k tomu diskutovat o obsahu a uvedení v činnost (plánu),“ uvedl šéf komise Africké unie, který zdůraznil, že jeho kontinent nežebrá o pomoc.

„Jsme připraveni nabídnout více příležitostí pro to, aby bylo možné do Evropy přijet legálním způsobem,“ řekla v Římě předsedkyně Evropské komise von der Leyenová. Evropská unie připravila svůj plán na rozvoj Afriky už v roce 2022.

Meloniová čelí kritice, že v loňském roce do Itálie připlulo o 50 procent více migrantů více než v roce 2022. Když byla v opozici, krajně pravicová politička označovala za viníky nelegální migrace příliš měkký postup vlád a údajné plány na nahrazení původního italského obyvatelstva.

Italská opozice kritizuje i pondělní setkání jako pouhou vládní propagandu. Podle ní Matteiho plán nepřináší nic nového. „Konkrétním cílem (plánu) je využití afrických přírodních zdrojů, ropy, plynu a další surovin, což vede k dopadu na životní prostředí, korupci, chudobě, nestabilitě, konfliktům a v konečném důsledků nárůstu migračních toků,“ uvedli členové zahraničních výborů Sněmovny a Senátu z opozičního Hnutí pěti hvězd.

Uprchlická centra v Albánii

Albánský ústavní soud dal zelenou dohodě s Itálií, na jejímž základě by balkánská země mohla v budoucnu hostit tisíce migrantů, informovala albánská agentura ATA. Očekává se, že po pondělním verdiktu dohodu schválí také albánský parlament, v němž má většinu Ramova socialistická strana.

Již minulý týden plán schválili italští poslanci. Souhlas musí vyslovit také italský senát, kde ale mají vládní síly pohodlnou většinu, a proto se jeho odmítnutí neočekává.

Dohoda o dočasném ubytování migrantů, kteří v Itálii čekají na rozhodnutí úřadů o udělení azylu, předpokládá, že v Albánii vzniknou zařízení, která by se ročně měla postarat až o 36 000 utečenců. Jedno z nich má být v přístavu Shëngjin a druhé na nedaleké bývalé vojenské základně Gjadër. Celkem mají mít kapacitu pro 3000 osob.

Fungovat mají pod italskou jurisdikcí a Řím si od nich mimo jiné slibuje zrychlení úředních procedur. Dohoda byla podle albánských médií uzavřena na pět let s možností prodloužení.

Albánie v minulých letech souhlasila s přijetím několika tisíc Afghánců, kteří utekli z vlasti po nástupu Tálibánu k moci v srpnu 2021. Řada z nich podle médií stále čeká na vyřízení víz do Spojených států. Balkánská země hostí, rovněž na žádost USA, také přibližně 3000 členů íránské exilové organizace Lidoví modžáhedové.

12. září 2023

Autoři: ,