Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svět

Zemřela únoskyně italského premiéra. Vyzradil ji povolený kohoutek

Někdejší vůdčí osobnost italské krajně levicové teroristické organizace Rudé brigády Barbara Balzeraniová (8. června 1986) foto: Profimedia.cz

Ve věku 75 let v pondělí zemřela někdejší vůdčí osobnost italské krajně levicové teroristické organizace Rudé brigády (BR) Barbara Balzeraniová. Žena se v roce 1978 podílela na únosu a vraždě někdejšího italského premiéra Alda Mora, více než dvě desetiletí strávila za mřížemi.
  20:35

Rudé brigády rozsévaly v Itálii svými atentáty strach zejména v 70. a 80. letech minulého století. Dlouholetého italského premiéra Mora unesly dne 16. března 1978 a zavraždily při tom pět členů jeho ochranky. O 55 dní později byl křesťanskodemokratický politik nalezen mrtev v kufru auta v centru Říma.

Na celé operaci se podílela i Balzeraniová, známá pod krycím jménem Sara. Stejně tak byla zapletena do dalších akcí BR, například do únosu amerického generála Jamese Doziera v prosinci 1981 v severoitalské Veroně.

Doziera, který zastával vysokou funkci v NATO, se podařilo speciální jednotce italské policie osvobodit po 42 dnech věznění.

Balzeraniová byla zatčena v červnu 1985 a třikrát odsouzena k doživotnímu vězení za svou činnost v této krajně levicové ozbrojené skupině.

Podmínečně propuštěna byla v roce 2006. Již od roku 1995 ale mohla využívat režimu částečné svobody, který jí umožňoval pracovat mimo vězení, kam se ale musela vracet na noc.

Během pobytu ve věznici Balzeraniová napsala několik knih. Své angažmá v Rudých brigádách nikdy nepopřela, vyjádřila však lítost nad jejich oběťmi.

Spekuluje se, že na její úkryt přišly úřady díky tomu, že se z bytu vytopily okolní prostory kvůli tomu, že někdo z členů gangu zapomněl zavřít kohoutek od vodní baterie.

Autoři: ,