Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Itálie zakázala ChatGPT, provozovateli hrozí mnohamilionová pokuta

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby italským uživatelům ke službě od soboty znemožnil přístup. Americké společnosti OpenAI hrozí pokuta až 20 milionů eur (470 milionů korun) nebo 4 procenta z globálního obratu. Úřady původně plánovaly používání robota pouze omezit. Vadí jí nejasnosti v nakládání s osobními údaji uživatelů.
  15:37aktualizováno  20:38

„Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty,“ uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Podle italských úředníků totiž není jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje svých uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni.

Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně třináct let, zařízení podle úřadu věk nikterak nekontroluje.

Úřad rozhodl, že až do ukončení řízení zakazuje robotovi ChatGPT používat osobní údaje italských uživatelů. Společnost OpenAI má dvacet dnů na to, aby zavedla opatření, která reagují na výtky italského úřadu. Pokud se tak nestane, hrozí provozovateli zmíněná vysoká pokuta.

Italský úřad poukázal na to, že ChatGPT je nejvíce používaným chatovacím robotem na světě a že 20. března unikly informace o jeho uživatelích. Evropská policejní organizace Europol zároveň tento týden varovala, že by zločinci mohli využít ChatGPT a další chatovací roboty k podvodům a dalším kriminálním aktivitám.

Měl by být chatovací robot ChatGPT zakázán?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ne.1487
Ano.560
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!