Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Italský exterorista dělí Francii

Svět

  7:43
ŘÍM/PAŘÍŽ - „Ano, jsem Cesare Battisti.“ Těmito slovy reagoval někdejší italský levicový terorista na dotaz čtyř brazilských policistů, kteří ho v neděli brzo ráno přišli zatknout na pláž v Rio de Janeiru. Battisti se tam měl sejít se ženou, která mu přivezla peníze. Právě díky ní se kriminalisté jednomu z nejznámějších levicových extremistů 70. let dostali na stopu -ženu totiž delší dobu sledovali.

Cesare Battisti foto: ČTK

Na případu se podílela italská, a především francouzská policie. Právě to může podle pozorovatelů v boji o prezidentské křeslo pomoci kandidátu francouzské pravice Nicolasi Sarkozymu, a naopak uškodit socialistce Ségolene Royalové. Proč? Poté co Battisti v roce 1981 za pomoci svých „soudruhů“ uprchl z italského vězení, pobýval ve Francii, následně v Mexiku a od roku 1991 opět ve Francii. Tehdejší prezident Franćois Mitterrand totiž v roce 1985 přislíbil ochranu a azyl všem italským levicovým extremistům, kteří se zřeknou násilí. A to přesto, že na ně byl italskými úřady vydán zatykač. Battisti, symbol italského „ocelového období“ 70. let, tak v Paříži v klidu žil coby vrátný a založil rodinu. Později začal úspěšně psát detektivky.

Na svém kontě měl přitom někdejší terorista několik vražd. Jím založené ultralevicové uskupení „Ozbrojení proletáři za komunismus“ koncem 70. let zastřelilo dva policisty a dva civilisty. Podobně jako další v té době existující levicové skupiny si tito radikálové vzali na mušku italský stát. A usilovali o změnu politického systému.

V roce 1979 byl Battisti zatčen, Už o dva roky později ale uprchl do Francie. Italská justice ho začátkem 90. let odsoudila v nepřítomnosti k doživotí za účast na čtyřech vraždách. Battisti ale jakoukoli vinu popírá.

Dobrá práce kriminalistů, nebo podlý volební trik?

Ve Francii mu začala být horká půda pod nohama ve chvíli, kdy se k moci dostala pravice. Vláda JeanaPierra Raffarina se už necítila vázána „Mitterrandovou doktrínou“ a rozhodla se ho vydat.  Francouzská levice zareagovala protesty. Za Battistiho se postavil například filozof Bernard-Henri Lévy nebo spisovatelka Fred Vargasová. Ve vězení však Itala v roce 2004 navštívil také socialistický pařížský starosta Bertrand DelanoĎ a šéf socialistů Franćois Hollande, který se vyslovil proti vydání bývalého teroristy. Hollande je životním partnerem prezidentské kandidátky Ségolene Royalové.

 Poté co byl Battisti v létě 2004 dočasně propuštěn, uprchl do Brazílie, kde byl v neděli zadržen. Nicolas Sarkozy potvrdil, že Italovu dopadení napomohli francouzští policisté. Paříž podle něj nebude bránit vydání bývalého radikála do Itálie. Sarkozyho oponenti však dopadení označili jako podlý volební trik. Podle zpravodajského serveru Netzeitung by kauza Battisti mohla Sarkozymu pomoci v jeho prezidentských ambicích. V horší pozici je podle tohoto zdroje Royalová. Hollande se totiž od „Mitterrandovy doktríny“ odklonil, což může v očích mnoha voličů snížit důvěryhodnost socialistů. V Itálii je navíc u moci středolevicový kabinet.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!