Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Izrael chce válčit na jihu Gazy do ledna. Katar hledá mír a bojí se radikalizace

Svět

  10:50aktualizováno  16:04
Izraelská vojenská operace u Chán Júnisu v jižní části Pásma Gazy bude trvat ještě tři až čtyři týdny, uvedl izraelský kanál Channel 13 s odvoláním na víkendový telefonát mezi izraelským premiérem a prezidentem USA. Americká administrativa podle televize očekává, že poté boje v Gaze ztratí na intenzitě a rozsahu. Katar se snaží jednat o příměří, izraelské útoky to ale znesnadňují, sdělil katarský emír s obavou z radikalizace.

V útocích na Gazu, kde ve velmi těžkých podmínkách žije 2,3 milionu Palestinců, pokračoval Izrael i v noci na neděli.

Channel 13 se ve svém zpravodajství odvolává na víkendový telefonický rozhovor mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a americkým prezidentem Joem Bidenem, při němž prý Netanjahu informoval o očekávané době trvání nynější vojenské operace.

Bidenova administrativa podle izraelské televize očekává, že poté boje v Gaze ztratí na intenzitě a rozsahu. Citovaní diplomaté také tvrdí, že Biden nestanovil Izraeli konec roku jako termín, do kdy by válka měla skončit.

Tvrdé boje a apokalyptická situace

Boje v oblasti pokračovaly i v noci na neděli, podle serveru listu The Times of Israel se soustředily právě na Chán Júnis a město Džabálija na severu Gazy. Na jih Pásma Gazy přitom před nejtvrdšími boji utekly statisíce Palestinců. Tel Aviv obyvatele Chán Júnisu nicméně vyzval, aby město opustili.

U Chán Júnisu se Izraelci střetávají s bojovníky radikálního hnutí Hamás i ozbrojené skupiny Palestinský islámský džihád, informuje s odkazem na zdroje v obou organizacích reportér agentury AFP. Organizace pomáhající v Pásmu Gazy varují, že humanitární situace je podle jejich hodnocení apokalyptická.

Izraelské letectvo nad ránem bombardovalo okolí Chán Júnisu a silnici vedoucí z tohoto města k hraničnímu přechodu Rafáh do Egypta. Podle AFP to oznámilo vedení Hamásu, které má nad Pásmem Gazy kontrolu.

V médiích a na sociálních sítích se objevují další fotografie Palestinců vysvlečených do spodního prádla, kteří se vzdávají izraelské armádě. Deník The Times of Israel zveřejnil fotografii z řady stojících mužů ve spodním prádle, která byla podle něj pořízena ráno poblíž města Džabálija.

Izraelská armáda uvedla, že svlečení lidé byli bojovníci Hamásu a že bylo potřeba zkontrolovat, zda nejsou ozbrojeni nebo zda neukrývají pásy s výbušninami. Hamás to však podle AFP označil za lež. Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari sdělil, že se zadrženými je jednáno v souladu s mezinárodním právem a „když se po výslechu ukáže, že nejsou zapojeni do teroristických aktivit, tak jsou propuštěni“.

Jednání o příměří ztěžují útoky

O příměří mezi Izraelem a Hamásem se snaží jednat Katar. Podle tamního emíra Tamima bin Hamad Sáního to ale výrazně ztěžují izraelské útoky. „Naše úsilí, vyvíjené Katarem a našimi partnery, pokračuje. Nevzdáme to,“ řekl na mezinárodním fóru v Dauhá v neděli. Dodal, že nikoliv izraelské útoky, ale vyjednávání zajistilo propuštění rukojmích z Pásma Gazy. Válka v Pásmu Gazy podle Sáního může vést ke vzniku celé generace radikalizovaných lidí na Blízkém východě.

Šéf OSN António Guterres na konferenci v Dauhá shledal, že reakce OSN na dění v Pásmu Gazy byla pomalá, organizaci podle něj paralyzovaly geostrategické neshody. Opožděná reakce na tento konflikt „kompromitovala autoritu a důvěryhodnost Rady bezpečnosti,“ dodal Guterres. Její reputaci pak zhoršilo veto Spojených států při hlasování o rezoluci vyzývající k okamžitému příměří.

Šéf OSN ale slíbil, že ve snahách o urovnání konfliktu neustane. Varoval také, že „situace rychle spěje ke katastrofě s potenciálně nevratnými důsledky pro všechny Palestince a pro mír a bezpečnost v regionu.“

Palestinský premiér Muhammad Ištajja zase prohlásil, že pokud bude Izrael dál porušovat mezinárodní právo a humanitární rezoluce, měl by čelit sankcím.

Jordánský ministr zahraničí Ajmán Safádí řekl, že Izrael provádí systematickou politiku vytlačování Palestinců z Pásma Gazy válkou, při níž zahynuly tisíce civilistů. Izrael podle něj vytvořil mnoho nenávisti, která bude pronásledovat region a definovat budoucí generace.

Válka si dosud v Gaze vyžádala přes 17 700 mrtvých, z nichž kolem 40 procent byly děti. Velká většina zdejších obyvatel musela opustit své domovy.

Předchozí útok palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael připravil o život 1 200 lidí, většinou civilistů. Dalších 240 lidí ozbrojenci vzali jako rukojmí, 137 jich nadále zadržují.

25. listopadu 2023

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...