Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Izraelci po týdnech obléhání vtrhli do nemocnice v Gaze. Byla poslední na jihu

Svět

  11:53aktualizováno  16:00
V Pásmu Gazy přestala fungovat Násirova nemocnice ve městě Chán Júnis, jde o druhou největší nemocnici v oblasti a podle stanice Al-Džazíra poslední na jihu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se uvnitř v sobotu nacházelo kolem 200 pacientů. Palestinský premiér Muhammad Ištajja v neděli na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval k uznání nezávislého palestinského státu.

Izrael mezitím pokračuje v bombardování napříč Pásmem Gazy, píše agentura AP, podle níž zdravotníci a svědci hlásili od sobotního večera nejméně 18 mrtvých.

Ve městě Rafáh na jihu Gazy byli reportéři u toho, když do nemocnice po nočním náletu dorazila těla šesti mrtvých, včetně ženy a tří dětí. V severněji ležícím městě Gaza úder srovnal se zemí rodinný dům a zabil sedm lidí včetně tří žen, uvedl jejich příbuzný.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás v neděli rovněž zveřejnilo novou bilanci palestinských obětí války mezi Izraelem a Hamásem. Podle něj v Pásmu Gazy od loňského října zahynulo 28 985 Palestinců, z toho většina civilistů, a zranění utrpělo 68 883 dalších. Údaje úřadu nelze vzhledem k pokračujícím bojům nezávisle ověřit.

„V sobotu i v pátek byl týmu WHO odepřen přístup do nemocnice, ačkoliv k zařízení dorazil společně s dodávkou paliva. Tým měl posoudit kritické potřeby pacientů. Tato zpoždění budou stát životy,“ napsal v neděli na síti X generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podle WHO celkem 20 pacientů z uvedených 200 v sobotu vyžadovalo urgentní převoz.

Izraelské síly nemocnici obléhaly týdny, než do ní vtrhly, uvádí Al-Džazíra. Při razii armáda oznámila, že zadržela 100 lidí podezřelých ze zapojení do bojů proti Izraeli. Domnívala se rovněž, že v zařízení se budou nacházet těla rukojmích, píše stanice CNN. Důkazy o přítomnosti bojovníků Hamásu v jiných nemocnicích v Pásmu Gazy zveřejnila izraelská armáda již před řadou týdnů. Svoji přítomnost v Násirově nemocnici Hamás popřel.

Premiér Palestiny: Můžeme jednat s Hamásem

Palestinský premiér Muhammad Ištajja v neděli na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval k uznání nezávislého palestinského státu. Prohlásil také, že v zájmu palestinské jednoty je připraven jednat s radikálním hnutím Hamás.

„Musíme pokročit v řešení dvou států. Musíme přejít od debat k uznání nezávislého palestinského státu,“ řekl Ištajja v dopolední debatě.

Ištajja v reakci na otázku na teroristický útok Hamásu na Izrael z loňského října odpověděl, že historie palestinského problému nezačala loni v říjnu, ale vyhlášením izraelské nezávislosti v roce 1948. Nyní je podle něj potřeba rychle přikročit k řešení. K útokům řekl, že palestinská samospráva nesouhlasí se zabíjením civilistů, zároveň vyzval k ukončení utrpení Palestinců.

Premiér rovněž odpovídal na otázky o nepopularitě palestinské samosprávy pod vedením prezidenta Palestinské autonomie Mahmúda Abbáse. „Potřebujeme palestinskou jednotu,“ řekl s tím, že autonomie je ochotná jednat i s Hamásem. „Rusko pozvalo všechny palestinské frakce na jednání do Moskvy 26. února. Zda tam bude i Hamás, není jasné,“ řekl.

V následné debatě po Ištajjovi vystoupili jordánský ministr zahraničí Ajmán Safádí a někdejší izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová. Podle Safádího není hlavním palestinským problémem Hamás, ale izraelská okupace. Livniová k tomu uvedla, že v palestinském Pásmu Gazy žádná okupace nebyla, protože se odtud izraelské síly v roce 2005 stáhly. „Izrael se rozhodl stáhnout. Věřili jsme, že Palestinci to využijí,“ uvedla s tím, že moci se zde následně chopil Hamás.

Izrael nyní do úzkého pobřežní pásma vyslal vojáky v reakci na teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců z loňského 7. října, při němž v Izraeli zemřelo přes 1 100 lidí a dalších asi 250 bylo uneseno. V Gaze od začátku války zahynulo přes 28 000 lidí, většina z 2,3 milionu obyvatel musela opustit své domovy a přežívá ve velmi těžkých podmínkách.

12. února 2024

Autoři: ,