Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Půjdu do Gazy a stanu se rukojmí. Izraelka prosí o záchranu svých dcer

Svět

  19:01
Jedna z matek dětí unesených palestinským radikálně islamistickým hnutím Hamás 7. října do Pásma Gazy vyzvala přes sociální sítě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a amerického prezidenta Joea Bidena, aby jí přivedli domů její dcery. Pokud toho nejsou tito vysocí politici schopni, chce být poslána do Gazy za svými dětmi.

„Moje dcerky, Dafna a Ella, kterým je 15 a osm let, jsou drženy Hamásem v Gaze. Jsou tam samy bez rodiny poté, co viděly, jak jim brutálně zavraždili otce. Třicet dnů uplynulo od chvíle, kdy byly uneseny,“ řekla Maajan Zinová v emotivním videu zveřejněném na síti X. „Vyzývám prezidenta Spojených států Joea Bidena a izraelského premiéra Benjamin Netanjahua, pokud nedokážete přivést moje dcerky domů, žádám vás, vezměte mne tam hned za nimi,“ uvedla rovněž matka unesených dívek.

Video na síti získalo milion zhlédnutí, uvedl deník Haarec. Zinová ale v pondělí k tomu připsala, že zhlédnutí nepotřebuje, že jen chce, aby se jí děti vrátily domů.

Ozbrojenci z Hamásu 7. října unesli z izraelského pohraničí přes 240 lidí, včetně více než tří desítek dětí. Dafna a Ella byly ten den v kibucu Nahal Oz nedaleko Pásma Gazy na návštěvě u svého otce, který tam žil s novou partnerkou a jejím sedmnáctiletým synem. Otce s přítelkyní a jejím synem Hamás v kibucu zavraždil, stejně jako stovky dalších civilistů, včetně malých dětí. Celkem Hamás na jihu Izraele 7. října zabil na 1400 lidí.

Některá z rukojmích, které Hamás do Gazy unesl, už možná nežijí. Izrael totiž v odvetě za útok ze 7. října od té doby masivně bombarduje Pásmo Gazy s cílem zničit vojenskou infrastrukturu Hamásu, který tam od roku 2007 vládne. Při tomto ostřelování zemřelo podle palestinských úřadů přes 10 000 osob.

Autoři: ,