Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nemůžete nic namítnout. Stálo by vás to život, říká propuštěná rukojmí Hamásu

Demonstrace na podporu izraelských obětí sexuálního násilí ze strany palestinského teroristického hnutí Hamás v Londýně. Protestující kritizovali mlčení ze strany organizací pro práva žen, především pak agenturu OSN UN Women. (3. prosince 2023) foto: Profimedia.cz

Izraelka Jarden Roman-Gatová byla 54 dní rukojmí palestinských teroristů. V Gaze se podle svých slov celou dobu bála znásilnění. „Nemůžete nic namítnout. Stálo by vás to život,“ líčí. V zajetí je dosud i její švagrová Carmel. Propouštění rukojmích už však několik týdnů neprobíhá. Změnit by to mohlo jednání v Egyptě, kterého se účastní i šéf Hamásu Ismáíl Haníja.
  19:57

Jardenin příběh se do médií už částečně dostal. Byla tou, která svému manželovi při útěku předala dítě, protože běžel rychleji a měl větší šanci, že teroristům unikne. Komando Hamásu je nejprve zajalo všechny tři, když však spatřilo izraelský tank, teroristé zastavili auto a vydali se schovat do lesa. V tu chvíli se jejich zajatci rozhodli pro útěk.

Manžel Alon, jehož matku útočníci zastřelili už v kibucu Be’eri, se pak s tříletou dcerou Geffen devět hodin schovával v příkopě. „Přemýšlel jsem, jestli mám jít i s ní hledat Jarden. Je zraněná? Na to všechno jsem myslel. Ale řekl jsem si, že jediným mým posláním je záchrana Geffen,“ popsal Alon.

„Geffen byla úžasná. Neplakala kvůli jídlu ani vodě. Jednou řekla: ‚Tati, škoda že jsme si s sebou nevzali vodu,‘“ dodal.

Jarden také utíkala, ale zakopla a už neměla sílu znovu vstát. „Hrála jsem mrtvou, ale bylo pro mě skoro nemožné zadržet dech. Oni tak řekli: ‚Ne, ta není mrtvá. Není tu krev. Vemte ji.‘ Pak mě chytili za paže a táhli mě po zemi k autu,“ líčí žena s tím, že se jí v těch chvílích začaly stahovat kalhoty od pyžama.

Moment popsala jako „jeden z nejděsivějších“. Bála se totiž, že ji znásilní – možná přitom ani sama nedohlédla, jak pravděpodobný scénář to byl. Forenzní experti popisují, že těla ženských obětí nesou četné známky sexuálního násilí. Některé ženy přivezli se zlomenou pánví, jiné byly svlečené od pasu dolů a viditelně zraněné. Vyděšenou Jarden však v tomto ohledu její únosci nechali na pokoji.

Zpětně říká, že se zřejmě soustředili hlavně na to, aby ji co nejrychleji dostali do Gazy, kde ji podle jejích slov jako trofej předváděli davům. Pak ji odvedli do jednoho z domů a nasadili jí hidžáb. Ten ženě zakrýval skoro celé tělo. „Byla to má jediná ochrana,“ vypráví. Po celou dobu na ni dohlíželi mužští strážci, ani v zajetí se tak nepřestala bát sexuálního násilí.

„K ničemu nemůžete mít námitky. Mohlo by vás to stát život,“ zdůrazňuje Izraelka, která se vzhledem k neustálému bombardování Gazy izraelskou armádou také bála, že zemře při jednom z náletů. „Nechtěli mě chránit. Chtěli mě hlídat jako svou kořist,“ pokračuje.

Po třech týdnech mezi teroristy pak v rádiu zaslechla, jak manželův bratranec mluví o ní a švagrové Carmel jako o rukojmích. Jarden tak došlo, že se jejímu muži i s dcerou podařilo utéct.

Manévry izraelského tanku u hranic Izraele a Gazy. (9. července 2024)

Když se pak její jméno dostalo na seznam těch, které Hamás vymění za propuštěné palestinské vězně, Jardenini věznitelé prý trvali na tom, že se při odjezdu z Gazy musí tvářit nadšeně. „Divili se, proč nejsem šťastná. Skoro to vyžadovali. ‚Buď šťastná, buď už šťastná. Jedeš domů,‘“ cituje je žena. I kolem reakcí propuštěných izraelských žen a dětí se přitom mezi propalestinskými uživateli sociálních sítí vzrušeně debatovalo.

A našli se i lidé, kteří tvrdili, že život v zajetí Hamásu nemůže být tak příšerný, když se osvobozené Izraelky usmívají a mávají teroristům. Na to ovšem Izrael odpověděl, že Hamás rukojmím před propuštěním dal tišicí léky, aby vypadala spokojeněji. Jarden nicméně odmítla říct, zda to byl také její případ.

„Do toho se nechci pouštět,“ řekla Leslie Stahlové, jež s ní ve svém pořadu 30 Minutes vedla rozhovor pro americkou stanici CBS. Nyní se Izraelka angažuje v iniciativách, které tlačí na propuštění zbývajících zhruba 128 rukojmích. Je mezi nimi i ergoterapeutka Carmel, kterou někteří propuštění rukojmí podle svých slov viděli, jak se zajatými dětmi každý den cvičí jógu.

Ve chvíli, co skončilo příměří mezi Izraelem a Hamásem, se už žádní další zajatci na svobodu nedostali. Ani Carmel tak momentálně nemá velkou šanci. Vývoj války by nicméně mohla určit schůzka, která se uskuteční v Egyptě. Lídr Hamásu Ismáíl Haníja ve středu přijel do Káhiry a zdroj agentury Reuters uvedl, že se za zprostředkování Kataru a Egypta intenzivně vyjednává o možnosti druhého příměří, během kterého by Hamás propustil další rukojmí výměnou za palestinské vězně držené v Izraeli.

Podle jeho tvrzení se však jedná i o možnosti propuštění Palestinců odsouzených za vážné zločiny, zatímco Izrael trvá na osvobození zbývajících žen, které jsou drženy jako rukojmí, a nemocných. Zdroj blízký Hamásu agentuře AFP řekl, že jednání se budou věnovat návrhu na dočasné příměří v délce jednoho týdne výměnou za propuštění čtyřiceti rukojmích Hamásu, včetně žen, dětí a mužů, kteří nejsou vojáci.

Izraelská armáda ve středu oznámila, že za uplynulý den v Pásmu Gazy zasáhla 300 cílů. Do akce se zapojily jak pozemní jednotky, tak letectvo a námořnictvo. Armáda tvrdí, že v Gaze za poslední den zlikvidovala desítky ozbrojenců z Hamásu a také část jejich infrastruktury. Terčem úderů bylo také odpaliště raket, které mířily na centrální Izrael. Vojáci provedli razie v objektech využívaných Hamásem ve městě Chán Júnis na jihu Gazy. Na místě údajně objevili skrýše zbraní, munici a výbušná zařízení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!