Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Izraelci vnikli do nemocnice Šífa. Našli jsme zbraně, rukojmí ne, hlásí

Svět

  6:26aktualizováno  20:01
Izraelská armáda vstoupila do nemocnice Šífa ve městě Gaza, která je největší v Pásmu Gazy a u níž vojáci několik dní svádí boje s palestinskými ozbrojenci. Armáda uvnitř našla zbraně, což podle ní potvrzuje, že tam mělo štáb hnutí Hamás. V nemocnici ale nenašla známky toho, že by tam teroristé drželi některé z 240 rukojmích, které unesli 7. října v Izraeli.

Izraelská armáda uvedla, že v nemocnici provádí „přesné a cílené operace proti Hamásu“ a že v úterý dala úřadům v Gaze ultimátum, aby v nemocnici Hamás ukončil veškeré vojenské aktivity, což se však podle armády nestalo.

Izrael ve středu večer zveřejnil záběry, na nichž jsou vidět zbraně, munice a vojenské vybavení nalezené v nemocnici. „Při prohlídce jednoho z nemocničních oddělení vojáci objevili místnost, která obsahovala jedinečné technologické prostředky, bojovou výzbroj a vojenskou výstroj používanou teroristickým hnutím Hamás,“ uvedla izraelská armáda.

V dalším nemocničním oddělení vojáci podle armádního mluvčího nalezli velitelské stanoviště palestinského hnutí. „Tyto poznatky jednoznačně prokazují, že nemocnice byla používaná pro terorismus, což naprosto porušuje mezinárodní právo,“ uvedl mluvčí armády Daniel Hagari.

Nemocnice je od víkendu bez elektřiny, protože jí došlo palivo do generátorů. V důsledku toho podle místních úřadů zemřely nejméně tři desítky pacientů a několik novorozenců, kteří byli předtím v inkubátorech. Izrael tvrdí, že do nemocnice dnes dovezl zdravotnický materiál i inkubátory.

Izraelský postup ve středu odsoudil zástupce OSN či Jordánsko, jehož ministr zahraničí kritizoval Radu bezpečnosti OSN, že k dění v Gaze mlčí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil Izrael za „teroristický stát“ a jeho chování v Gaze za genocidu.

V nemocnici Šífa je několik tisíc lidí, z toho asi 600 pacientů. V předchozích dnech se tam ukryly tisíce lidí před izraelskou pozemní operací, která začala koncem října na severu pásma, a bombardováním, jež trvá od 7. října a je reakcí na útok, při němž Hamás zabil na 1 200 lidí.

Izraelské akce dosud podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem zabily přes 11 tisíc lidí. Velká část lidí ale už z nemocnice Šífa dříve odešla, což jim před středečním zásahem izraelská armáda umožnila.

Hnutí Hamás předchozí izraelská tvrzení o tom, že používalo nemocnici pro vojenské účely, odmítlo jako lež a propagandu.

Podmínky se v důsledku dešťů horší

Situaci v Pásmu Gazy označila nově za katastrofální šéfka Dětského fondu OSN (UNICEF) Catherine Russellová, která oblast navštívila. Řekla, že v žádné její části není bezpečno pro zhruba milion dětí, které tam žijí. Izrael opakovaně vyzýval civilisty, aby se evakuovali na jih. Jeho rakety ale dopadají i tam.

Russellová také uvedla, že statisíce lidí žijí v přeplněných táborech s velmi malým množstvím vody a potravin.

Mluvčí úřadu UNRWA Juliette Toumaová serveru BBC řekla, že podmínky se tam budou zhoršovat také v důsledku deštivého počasí. Podle dřívějších údajů UNRWA bylo od začátku války 7. října v Pásmu Gazy vysídleno na 1,5 milionu lidí z celkových 2,3 milionu obyvatel tohoto území.

Podle palestinských úřadů je v oblasti funkčních už jen deset nemocnic. Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) oznámil, že na severu, kde leží i město Gaza, je v provozu už jen jedna nemocnice, a i ta v omezeném režimu.

„Všechny ostatní přestaly fungovat kvůli nedostatku elektřiny, zdravotnického materiálu, potravin a vody a také bombardování a bojů,“ uvedl OCHA. I na jihu Pásma Gazy fungují nemocnice už jen v omezeném režimu.

Do Pásma Gazy vjela dnes z Egypta první cisterna s palivem od 7. října. Podle BBC je palivo pro kamiony úřadu UNRWA, které čekají na palestinské straně přechodu Rafáh a jsou používány k rozvážení humanitární pomoci. Izrael nepovoluje dodávky paliva s tím, že by se ho zmocnilo hnutí Hamás.

Palivo ale potřebují i nemocnice pro generátory elektřiny či sanitky, nebo třeba pekařství pro rozvoz chleba či odsolovací zařízení. Izrael totiž po útoku Hamásu ze 7. října zahájil i totální blokádu Pásma Gazy.

Izraelci houfně žádají o zbrojní průkazy

Zatím není jasné, co bude s oblastí po válce. Izraelský krajně pravicový ministr financí Bezalel Smotrič tento týden prohlásil, že Pásmo Gazy nepřežije jako samostatná jednotka a že Palestinci by měli dobrovolně emigrovat do jiných zemí.

V Izraeli za poslední měsíc výrazně vzrostl počet žádostí o zbrojní pas. Od 7. října podali Izraelci na 236 tisíc žádostí o držení zbraně, což je zhruba tolik jako za předchozích 20 let.

Podle serveru Times of Israel mají někteří obavy z většího množství zbraní mezi civilisty, a to zejména na Západním břehu, kde za poslední měsíc výrazně přibylo útoků židovských osadníků na palestinské vesnice a jejich obyvatele.

V Pásmu Gazy je stále několik tisíc cizinců, či lidi s dvojím občanstvím, včetně několika Čechů. Českému ministerstvu zahraničí se nově podařilo kontaktovat otce dvou dětí, který je tam podle iniciativy Pod svícnem unesl. Podle serveru Aktuálně.cz česká diplomacie spojení navázala díky palestinskému velvyslanci v Praze Chálidu Atrašovi, ale otec není ochotný umožnit návrat chlapce a dívky do České republiky.

Autoři: ,