Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Příměří se prodlouží o dva dny, Izraelka bojuje po věznění v Gaze o život

Na nedatované fotografii je 84letá Alma Avrahamová, která byla součástí třetí skupiny rukojmích, které Hamás propustil v neděli 26. listopadu 2023 v rámci dohody o příměří. Hamás propustil 17 rukojmích, včetně 14 Izraelců. foto: Ústředí Fóra rodin rukojmích a pohřešovanýchAP

Hamás a Izrael v pondělí dojednaly dvoudenní prodloužení příměří. Pracovníci Červeného kříže večer převzali 11 zajatců zadržovaných palestinským hnutím. Izrael výměnou propustil dalších 33 palestinských „civilistů“. The Times of Israel (ToI) píše, že se jednalo o palestinské vězně odsouzené za bezpečnostní delikty. Jedna z v neděli propuštěných rukojmí bojuje v izraelské nemocnici o život.
  7:32aktualizováno  22:39

Hamás se podle egyptských médií též chystá propustit šest dalších thajských občanů.

„Podle informací Červeného kříže je 11 izraelských rukojmí na cestě na izraelské území,“ uvedla izraelská armáda. List Haarec píše, že propuštěny byly dvě izraelské ženy a devět dětí, včetně dvou tříletých dvojčat. Všichni otcové těchto dětí jsou podle Haarecu stále zadržováni v Pásmu Gazy. Mluvčí katarského ministerstva zahraničí zároveň v pondělí informoval, že mezi izraelskými rukojmími propuštěnými z Pásma Gazy jsou dva občané Německa, tři Francie a šest z Argentiny.

Jde o závěrečnou výměnu z dohodnutých a realizovaných čtyř; celkem se takto mělo dostat na svobodu ze zajetí Hamásu 50 rukojmích, zejména dětí a žen, a také asi 150 Palestinců vězněných v Izraeli, rovněž hlavně ženy a mladiství.

Současně s výměnami platilo po čtyři dny příměří. Katarská diplomacie v pondělí večer oznámila, že přestávka v bojích bude prodloužena o další dva dny. Za tu dobu se očekává propuštění dalších 20 Izraelců výměnou za 60 vězňů. Na dohodě o klidu zbraní se podílel právě Katar a Egypt. Původní příměří, které mělo platit do úterního rána, tak nově vyprší až ve čtvrtek v 07:00 místního času (06:00 SEČ).

V Pásmu Gazy podle BBC nyní stále zůstává kolem 170 rukojmích, z nichž některé drží další radikální skupina. Z izraelských věznic od pátku vyšlo na svobodu 150 Palestinců.

V neděli Hamás propustil skupinu 14 izraelských rukojmích a také tři občany Thajska. Tel Aviv zase předal 39 palestinských vězňů.

Vážný stav propuštěné Izraelky

Čtyřiaosmdesátiletá Alma Avrahamová, kterou v neděli Hamás propustil, byla ve vážném stavu letecky transportována do nemocnice Soroka, která se nachází jen pár desítek kilometrů od Gazy. Její stav je podle lékařů nadále „nestabilní“. Žena je v bezvědomí a napojená na respirátor, píše ToI.

Prababička byla osvobozena spolu s dalšími 16 rukojmími, včetně čtyřleté americké holčičky, během třetího dne příměří mezi Izraelem a Hamásem.

Zatímco ostatní rukojmí se údajně vrátili v dobrém zdravotním stavu, dcera Avrahamové novinářům řekla, že její matka přijela s pulsem 40 úderů za minutu a tělesnou teplotou 28 stupňů. Zástupce správce nemocnice Soroka ve městě Beer Ševa uvedl, že její stav zůstává kritický a je na jednotce intenzivní péče ventilována a pod sedativy.

„Drželi ji v hrozných podmínkách,“ řekla novinářům dcera Tali Amanová. „Moje matka přijela jen několik hodin předtím, než bychom o ni navždy přišli,“ dodala. Amanová popsala svou matku jako „šťastnou a oblíbenou u celé komunity“, než ji unesli. Dodala, že její matka sice měla chronické zdravotní potíže, ale ty měla zcela pod kontrolou.

„Byly jí odepřeny životně důležité léky. Červený kříž ji nenavštívil,“ prohlásil mluvčí izraelské nemocnice Daniel Hagari.

„Dvaapadesát dní ji drželi v podmínkách, v jakých by neměla být držena žádná lidská bytost, prostě bez lidské důstojnosti, (je to) bezdůvodné týrání,“ řekl vedoucí lékařského týmu Fóra rodin rukojmích a pohřešovaných osob Hagaj Levine.

Amanová uvedla, že se setkala s Mezinárodním výborem Červeného kříže (MVČK) a prosila ho, aby její matce předal léky, ale bylo jí řečeno, že to nemohou udělat. „Setkávali jsme se přímo s rodinami; naléhali na nás, abychom převzali osobní léky, ale nejsme schopni je převzít,“ řekl agentuře Reuters mluvčí MVČK.

„Nadále vyzýváme (Hamás) k přístupu k rukojmím, jak jsme činili od prvního dne, a jsme připraveni tyto návštěvy uskutečnit,“ dodal mluvčí. „Pokud jde o zmíněný konkrétní případ, paní Elmu Avrahamovou doprovázel a podporoval lékař, když jsme ji a ostatní rukojmí převáželi z Gazy,“ řekl.

Autoři: ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...