Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Íránský útok se blíží. Nedělejte to, USA budou Izrael bránit, vzkázal Biden

Americký prezident Joe Biden (14. července 2022) foto: Reuters

Prezident USA Joe Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Nechal se slyšet, že plánuje židovskému státu pomoci s obranou a Teherán neuspěje. Američtí činitelé očekávají, že Írán uskuteční útok proti Izraeli v odvetě za bombardování íránského konzulátu v Damašku. „Nedělejte to,“ odvětil Biden na dotaz novinářů, jaký má vzkaz pro Írán.
  22:34

„Jsme oddáni obraně Izraele. Budeme podporovat Izrael. Pomůžeme bránit Izrael a Írán neuspěje,“ prohlásil šéf Bílého domu.

List The Wall Street Journal (WSJ) v pátek napsal, že Izrael se připravuje na přímý úder ze strany Íránu zaměřený na sever nebo jih izraelského území, který by měl přijít během příštích 24 až 48 hodin.

Američtí činitelé ale nepředpokládají, že bude tak rozsáhlý, aby zavlekl Washington do války na Blízkém východě. Přesto podle agentury AFP Spojené státy v regionu posílily svou vojenskou přítomnost, aby lépe ochránily své jednotky a ještě důrazněji odradily od možného útoku na ně.

Při patrně izraelském úderu v Sýrii 1. dubna zahynulo sedm důstojníků íránských revolučních gard včetně dvou generálů a Írán za něj opakovaně pohrozil Izraeli odplatou. Izraelští představitelé se k akci v Damašku oficiálně nepřihlásili.

Bílý dům už dříve zdůraznil, že Írán jasně varoval, aby chystaný útok nezneužil jako záminku k další eskalaci v regionu, kterým otřásá válka, kterou v Pásmu Gazy vede Izrael proti palestinskému hnutí Hamás v odvetě za jeho teroristický útok ze 7. října.

Autoři: ,

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč