Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Příměří mezi Izraelem a Hamásem skončilo, znovu znějí sirény a počítají mrtvé

Izraelské síly se vrací do Pásma Gazy, kde vypršelo dočasné příměří s palestinským ozbrojeným hnutím Hamás. (1. prosince 2023) foto: Reuters

Izrael chce splnit své válečné cíle, tedy likvidaci Hamásu v Pásmu Gazy a osvobození tam držených rukojmí. Podle listu The Times of Israel to v pátek ráno uvedl úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Hamás podle izraelské vlády porušil příměří tím, že nepropustil všechny ženy držené jako rukojmí a vypálil rakety na Izrael. Krátce po obnovení bojů média informovala o náletech izraelských letadel a dělostřeleckých útocích.
  6:36aktualizováno  7:55

Po izraelském náletu u hraničního přechodu Rafáh na jihu Pásma Gazy v pátek zemřelo šest Palestinců, uvedlo podle agentury AFP ministerstvo zdravotnictví ovládané Hamásem. Server The Times of Israel (Tol) píše o třech mrtvých, četných explozích a hustém bílém dýmu po celém Pásmu Gazy.

Izraelský útok zřejmě nyní zasáhl také jih Pásma Gazy. Před příměřím se boje omezovaly zejména na sever oblasti pod správou Hamásu, izraelská strana tehdy obyvatele severu oblasti vybízela právě k přesunu směrem na jih. Útoky v pátek hlásí i obec Abassan nedaleko města Chán Júnis, píší ToI.

Sirény znějí také v izraelských kibucech nebo ve městě Sderot na jihu Izraele, poblíž Pásma Gazy, uvedl list Haarec.

Úřad premiéra v prohlášení uvádí, že Hamás „porušil rámec (příměří), nesplnil svůj závazek propustit všechny zadržované ženy a vypálil na Izrael rakety. Uprostřed návratu k bojům zdůrazňujeme, že izraelská vláda je odhodlána dosáhnout svých válečných cílů - návratu našich rukojmí, likvidace Hamásu a zajištění toho, že Gaza už nikdy nebude pro lid Izraele hrozbou“.

Příměří, které zastavilo boje mezi Izraelem a hnutím Hamás, platilo od minulého pátku. Původně bylo dojednané na čtyři dny, a pak ho strany za zprostředkování Kataru, USA a Egypta několikrát prodloužily. Příměří skončilo v pátek v 6:00 SEČ.

Podle zraelského tisku se sirény rozezněly poprvé od zahájení příměří. Krátce před koncem příměří izraelská média informovala o dvou případech protiraketových poplachů v oblastech u hranic s Pásmem Gazy. Izraelská armáda potvrdila, že zachytila jednu raketu z Pásma Gazy.

O střelbě a explozích v severní části Pásma Gazy pak informovala agentura Šiháb, která má blízko k palestinskému hnutí Hamás.

Krátce poté izraelská armáda oznámila, že obnovuje údery na hnutí Hamás v Pásmu Gazy. „Hamás porušil přestávku v (bojových) operacích a navíc střílel na izraelské území,“ uvedla armáda. O něco později podle izraelských médií izraelské obranné síly uvedly, že letectvo zaútočilo na cíle spojené s Hamásem.

Izrael ve válce

Reportér agentury AFP krátce po konci příměří informoval o leteckých a dělostřeleckých úderech na město Gaza. O úderech mluví i palestinská média. Ta referovala o střelbě a explozích na severu Pásma Gazy již před 6:00 SEČ. Deník Haarec o něco později citoval palestinské zdroje, podle nich jsou cíle útoků také na jihu Pásma Gazy.

Izrael propustil 30 Palestinců

Izrael propustil z věznic 30 Palestinců. Podle agentury AFP to uvedly v noci na pátek izraelské úřady. Jedná se o výměnu za osm rukojmích propuštěných ve čtvrtek palestinským hnutím Hamás. Izraelská vězeňská správa uvedla, že mezi propuštěnými jsou výlučně ženy a děti.

V pátek brzy ráno autobus s propuštěnými Palestinci přijel do Ramalláhu. Tam ho vítaly desítky lidí, z nichž někteří měli i vlajky hnutí Hamás, píše agentura AP.

Podle agentury Reuters se jedná o sedmou výměnu vězněných Palestinců za propuštění rukojmích unesených palestinským hnutím Hamás při útoku ze soboty 7. října. Ve čtvrtek hnutí Hamás propustilo celkem osm rukojmích včetně lidí, kteří mají občanství Francie, Mexika, Ruska či Uruguaye.

S propuštěním Palestinců a rukojmích držených hnutím Hamás počítala dohoda o příměří. Podle dohody za každý den příměří mělo být propuštěno deset rukojmích a 30 Palestinců. Ve čtvrtek Hamás propustil jen osm lidí, protože ve středu jich pustil 12, uvedl podle agentury AP mluvčí izraelské armády Daniel Hagari.

V rámci dohody bylo podle agentury AP osvobozeno přes 100 rukojmích držených hnutím Hamás. Dalších 125 lidí palestinské hnutí podle izraelských úřadů stále vězní. Izrael propustil ze svých věznic několik stovek Palestinců. Příměří umožnilo také navýšit přepravu potřebné humanitární pomoci do Pásma Gazy.

Autoři: ,