Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trapas šéfa izraelské kyberbezpečnosti. Místo utajení sám trousil digitální stopu

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Velitel tajné izraelské vojenské jednotky pro kybernetickou bezpečnost za sebou několik let zanechával rozsáhlou digitální stopu. Ta prozrazovala jeho totožnost spojenou s vysokou funkcí zpravodajského důstojníka. Jeho identita v Izraeli byla státním tajemstvím.
  20:09

Britský list The Guardian už v pátek psal o tom, jak Jossi Sariel, velitel elitního útvaru zpravodajských služeb 8200, jehož jméno spadalo pod ochranu izraelského státu, nedopatřením odhalil svou pravou identitu, když v roce 2021 vydal pod pseudonymem knihu o využití umělé inteligence (AI) ve vojenské rozvědce a dopustil se přitom vážného bezpečnostního přehmatu.

Elektronická verze titulu The Human Machine Team totiž obsahovala anonymní e-mailovou adresu, kterou však šlo snadno dohledat na soukromém účtu Google vytvořeném už na jeho pravé jméno.

Nyní vyšly najevo také podrobnosti o tom, že jeho jméno a funkce byly omylem vyzrazeny také ve vládním dokumentu zpřístupněném před dvěma lety na internetu. Izraelská armáda nyní uvedla, že ministerstvo zveřejnilo dokument „bez koordinace s armádou a (Sariel) o něm nevěděl“.

The Guardian dále objevil řadu jeho účtů na sociálních sítích jako Facebook, Instagram, Skype či LinkedIn. Pod vlastním jménem je používal šéf jednotky, která se zabývá shromažďováním informací a dekódováním šifer a je srovnatelná s americkou Národní bezpečnostní agenturou či britskou špionážní organizací GCHQ. Účet na Facebooku, který byl v pátek pozdě večer smazán, obsahoval zřejmě i fotografii jeho tváře a byl propojen se stránkou skupiny absolventů jednotky 8200.

Stopy své činnosti Sariel zanechal i na Wikipedii, v jejíž hebrejské mutaci pod svým pravým jménem editoval mnohé stránky od krále Ludvíka XIV. až po heslo „problém palestinských uprchlíků“.

Až do odhalení minulý týden přitom byla Sarielova totožnost v Izraeli státním tajemstvím. Novináři jej nemohli ve zprávách jmenovat, přestože vypukl zásadní spor ohledně způsobu řízení útvaru 8200 a také toho, že nedokázal zabránit teroristickým útokům Hamásu ze 7. října, ba je ani předvídat.

Pikantní detaily o zjevně ležérním přístupu zpravodajského bosse k internetové bezpečnosti jsou pro něj podle tisku obzvláště trapné, neboť se sám stylizoval do role průkopníka využívání umělé inteligence a hledání nových způsobů, jak mohou sledovací systémy zpracovávat digitální stopy každodenního života.

Technologie, kterou Sariel popsal ve své knize, se nápadně podobá systémům izraelské armády pro doporučování cílů pomocí umělé inteligence, o nichž píše The Guardian nebo obsáhlou formou také izraelsko-palestinská publikace +972 magazine. Sariel je považován za klíčového architekta používání takovýchto nástrojů AI při bombardování Pásma Gazy izraelskou armádou ve válce proti Hamásu, v níž podle úřadů řízených tímto radikálním hnutím zahynulo na 33 300 Palestinců, většinou žen a dětí. Izrael tvrdí, že tento údaj zahrnuje přes 13 000 bojovníků Hamásu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!