Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Hamás pozval Muska do Gazy. Buďte objektivní, přesvědčte se o zkáze, říká

Elon Musk (Grünheide, 22. března 2022) foto: Reuters

Zástupce radikálního hnutí Hamás v Libanonu Usáma Hamdán v úterý pozval amerického miliardáře Elona Muska na návštěvu palestinského Pásma Gazy, aby se přesvědčil o rozsahu zkázy způsobené izraelským bombardováním. Musk v pondělí navštívil Izrael, kde se setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Navštívil i jeden z kibuců, které se staly terčem útoku ozbrojenců z Hamásu.
  23:05

„Zveme ho na návštěvu Gazy, aby se v souladu s normami objektivity a důvěryhodnosti přesvědčil o rozsahu masakrů a zkázy páchaných na obyvatelích Gazy,“ uvedl podle agentury Reuters Hamdán na tiskové konferenci v Bejrútu.

Musk při návštěvě Izraele slíbil, že bez souhlasu tamní vlády neaktivuje pro Pásmo Gazy internetovou službu Starlink vlastněnou jeho společností SpaceX. Minulý měsíc totiž prohlásil, že pomůže s obnovením spojení v Pásmu Gazy, které tam bylo v důsledku bojů několikrát přerušeno, aby umožnil koordinaci humanitární pomoci a záchrany civilistů.

Miliardář, který vlastní sociální síť X, v pondělí řekl, že je odhodlán učinit maximum pro zastavení šíření nenávisti. Podle médií měla návštěva Izraele pomoci zlepšit Muskův image poté, co ho židovská sdružení obvinila z antisemitismu. Musk na své síti dříve souhlasně reagoval například na příspěvek, v němž uživatel platformy napsal, že Židé podporují „nenávist vůči bělochům“.

Společnosti Apple, Disney, Warner Bros Discovery či Lionsgate tento měsíc pozastavily marketing na síti X kvůli tomu, že se jejich reklamy začaly objevovat u příspěvků s antisemitským obsahem.

Platformu X, dříve známou jako Twitter, převzal Musk loni v říjnu. Za jeho působení se mimo jiné uvolnila pravidla pro psaní příspěvků, což podle kritiků otevřelo cestu k nenávistným projevům nebo šíření nepravdivých informací. Síť se kvůli oslabenému moderování obsahu potýká s odchodem inzerentů.

Izrael a Hamás od pátku dodržují příměří, během kterého si vyměnily zajatce a které umožnilo přísun humanitární pomoci do Pásma Gazy. Klid zbraní měl původně platit čtyři dny, ale po prodloužení dohody vyprší až ve čtvrtek ráno.

Příměří dohodnuté minulý týden bylo prvním zastavením bojů po sedmi týdnech od útoku Hamásu na Izrael, při kterém podle izraelských údajů zahynulo 1200 lidí a asi 240 rukojmích bylo odvlečeno do Gazy.

V reakci na tento útok Izrael bombardoval enklávu a zahájil pozemní ofenzivu na severu. Podle palestinských zdravotníků bylo zabito nejméně 15 tisíc.

Autoři: ,