Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obavy z eskalace. Palestinci odpálili rakety, Izrael podnikl údery na Gazu

Svět

  10:47aktualizováno  12:54
Izraelská armáda oznámila, že v pátek krátce po půlnoci provedla letecké údery na podzemní výrobny raket v Pásmu Gazy. Palestinští radikálové odtud nedlouho předtím vyslali na Izrael pět střel, z nichž ani jedna nezasáhla cíl. Napětí v regionu vzrostlo po čtvrteční izraelské razii na okupovaném Západním břehu Jordánu, která si vyžádala devět mrtvých.

Při čtvrteční razii izraelské armády v Dženínu na Západním břehu Jordánu zahynulo nejméně devět Palestinců a dalších dvacet utrpělo zranění. Šlo o jeden z nejkrvavějších zásahů izraelské armády na Západním břehu v posledních letech.

Palestinci po razii přerušili bezpečnostní koordinaci s Izraelem. „Vzhledem k opakované agresi proti našemu lidu a podkopávání podepsaných dohod, včetně bezpečnostních, se domníváme, že bezpečnostní koordinace s izraelskou okupační vládou už od nynějška neexistuje,“ uvádí se v prohlášení vydaném po zasedání palestinského vedení.

Palestinci s Izraelem udržovali bezpečnostní vztahy ve snaze zabránit činnosti islamistických extremistů. Pozastavení této spolupráce vyvolává obavy z útoků, kterým úřady nedokážou zabránit.

Z pěti raket vypálených v noci na pátek na Izrael z Pásma Gazy pak byly podle armády tři sestřeleny, jedna skončila v otevřeném prostranství a další dopadla ještě uvnitř Pásma Gazy. Dále armáda uvedla, že cílem následných leteckých úderů byly podzemní výrobny raket a výcvikové prostory, které využívá palestinské radikální hnutí Hamás.

Jak palestinské raketové útoky, tak izraelské letecké údery byly podle agentury AP provedeny v omezeném rozsahu, situace by tudíž nemusela přerůst v plnohodnotnou válku. Od roku 2007, kdy Hamás převzal moc v Pásmu Gazy od konkurenčních palestinských sil, vedl s Izraelem čtyři války a několik menších potyček.

Izraelské úřady v pátek nechaly otevřené školy v obcích u hranic s Pásmem Gazy a nevydaly ani žádná cestovní omezení, což podle deníku The Times of Israel znamená, že se nečeká další vyostření situace. Žádné násilnosti neprovázely ani páteční modlitby v areálu mešity Al-Aksá v Jeruzalémě, v ulicích bylo vidět větší množství policistů a na frekventovaných ulicích v centru byl znatelně menší ruch. V Pásmu Gazy se nicméně ještě čekají protesty.

Američané vyzývají ke klidu

Spojené státy po čtvrteční razii vyzvaly k uklidnění situace. „Zdůrazňujeme, že je naléhavě nutné, aby všechny strany snížily napětí, zabránily dalším ztrátám na životech civilistů a spolupracovaly na zlepšení bezpečnostní situace na Západním břehu Jordánu,“ uvedl mluvčí americké diplomacie Ned Price.

Americké ministerstvo zahraničí také ve čtvrtek informovalo, že ministr zahraničí Antony Blinken o víkendu zahájí blízkovýchodní cestu, při níž navštíví Egypt, Izrael a Západní břeh Jordánu. V Izraeli je už od čtvrtka šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns, který se má v sobotu sejít s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Izraelská média s odvoláním na představitele ve vyšších patrech izraelské politiky uvedla, že je třeba počítat s možnou eskalací. Ministr obrany Joav Galant uvedl, že bezpečnostní síly umístěné na hranicích se Západním břehem Jordánu a Pásmem Gazy byly uvedeny do stavu zvýšené pohotovosti.

Situace na Západním břehu je dlouhodobě napjatá. V reakci na řadu loňských palestinských útoků proti Izraelcům zde izraelská armáda provádí pravidelně razie. V letošním roce bylo v souvislosti s vojenskými operacemi Izraele či při vlastních útocích zabito už třicet Palestinců. V loňském roce to bylo 172, nejvíce od roku 2006.

Autoři: ,

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...