Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rodiny teroristů v Izraeli budou bez dávek, pocítí „tvrdou ruku“ zákona, reaguje na útoky vláda

Izraelské bezpečnostní síly na místě dalšího útoku v Jeruzalémě. Teprve třináctiletý Palestinec postřelil dva lidi. (28. ledna 2023) foto: Reuters

Izraelská vláda slibuje, že na nejnovější vlnu teroristických útoků odpoví politikou tvrdé ruky. Zároveň chce svým občanům usnadnit přístup ke zbraním a dál rozšiřovat židovské osady na obsazených palestinských územích.
  18:56

Škrtnutí sociálních podpor a zdravotní péče rodinným příslušníkům teroristů. Nebo také lehčí způsob, jakým mohou Izraelci získat zbrojní průkazy. Zároveň dostaly armáda a policie za úkol zajistit ilegálně držené zbraně.

I takto chce vláda premiéra Benjamina Netanjahua reagovat na nejčerstvější vlnu atentátů, které v posledních dnech otřásly Izraelem. Nejhorší incident se odehrál minulý pátek ve východní části Jeruzaléma, kde mladý Palestinec zaútočil na synagogu. Přišlo přitom o život sem lidí, dalších pět utrpělo zranění.

Před budovou, která byla využívána jako modlitebna, zahájil 21letý muž palbu zahájil v okamžiku, kdy z ní věřící začali vycházet po skončení obřadů. Pachatel se snažil z místa činu uniknout, policie ho však krátce na to dostihla a zastřelila. Izraelská média později o útočníkovi napsala, že je členem islamistického hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy. Policie rovněž zadržela na čtyři desítky lidí z okruhu jeho přátel.

Atentát vzbudil i značný mezinárodní ohlas. Došlo k němu totiž v den připomínky obětí holokaustu v souvislosti se 78. výročím osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

Pro Netanjahua je bezpečnost prioritou

Americký prezident Joe Biden poté hovořil o „útoku na civilizovaný svět“. Potvrdil také, že ministr zahraničních věcí Antony Blinken přijede zkraje týdne do regionu, aby jednal s izraelskými i s palestinskými představiteli.

Na útok mimořádně reagovala i Saúdská Arábie, která oficiálně neudržuje s Izraelem žádné diplomatické styky. „Království odsuzuje všechny útoky na civilisty,“ sdělilo saúdskoarabské ministerstvo zahraničních věcí.

Premiér Netanjahu navštívil místo činu a vyzval občany, aby zachovali klid. „Vyzývám lidi, aby nebrali spravedlnost do svých rukou. Od toho máme armádu, policii a bezpečnostní složky,“ řekl premiér. Svolal rovněž okamžitě mimořádné zasedání vlády i bezpečnostního kabinetu. Po jeho jednání slíbil, že vláda zareaguje na události „tvrdou rukou“. Podle něj „musejí teroristé a jejich podporovatelé zaplatit vysokou cenu“.

Již v noci na neděli zapečetily izraelské bezpečnostní složky dům útočníkovy rodiny. Na nejbližší dobu je pak naplánováno jeho zbourání.

Netanjahuova vláda musela rychle reagovat i proto, že během víkendu došlo k dalším ozbrojeným incidentům. V neděli zastřelila ostraha jedné z židovských osad na Západním břehu Jordánu ozbrojeného 18letého Palestince, který chtěl proniknout do jejího areálu. V sobotu zase 13letý Palestinec postřelil v Jeruzalémě dva muže.

Palestinské rakety zkouší izraelskou obranu

Zvýšené napětí mezi Izraelci a Palestinci je patrné již během několika posledních měsíců. Od listopadu je Izrael ve zvýšené míře zahlcován palestinskými raketami. Většinu z nich se však podařilo odchytit systémy protivzdušné obrany ještě předtím, než dopadly. Izraelské letectvo podniklo kvůli tomu sérii náletů na Pásmo Gazy s cílem zasáhnout podzemní zařízení na výrobu raket.

Izraelská strana rovněž reagovala rozšířením svých armádních bezpečnostních operací. Při jedné z nich minulý čtvrtek v uprchlickém táboře v Dženínu na Západním břehu Jordánu zastřelila devět Palestinců. Bylo mezi nimi několik členů radikálního uskupení Islámský džihád. V reakci na to došlo k násilným střetům na Západním břehu a z Pásma Gazy byla odpálena směrem na Izrael salva raket, které byly naštěstí rovněž zneškodněny protivzdušnou obranou.

Místo raket za miliony stačí výstřel za 40 korun. Izraelsko-americké laserové dělo začne pracovat už letos

Vláda premiéra Netanjahua, která je nejpravicovější v izraelských dějinách, označila po svém nástupu zajištění bezpečnosti občanů za svou hlavní prioritu. Proto musela na nejnovější vlnu atentátů reagovat prakticky okamžitě.

V izraelských médiích se už proto začalo spekulovat o dalších možných opatřeních zaměřených proti terorismu. Mezi takové by například mohlo patřit – vedle ohlášeného rušení sociální a zdravotní péče – i případné zabavování průkazů totožnosti rodinným příslušníkům atentátníků.

V současné izraelské vládě mají velmi výrazný vliv strany hájící zájmy židovských osadníků na obsazených palestinských územích. I proto oznámil Netanjahu v reakci na nedávné útoky další rozšíření osad. „Teroristům, kteří se nás snaží vykořenit z naší země chceme objasnit, že tady zůstaneme,“ prohlásil premiér.

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...