Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

Máte právo na sebeobranu, ale děti přestaňte zabíjet, vyzval Macron Izrael

Francouzský prezident Emmanuel Macron se účastní summitu lídrů Evropské unie v Bruselu. (27. října 2023) foto: Reuters

Izrael musí přestat zabíjet malé děti a ženy, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru s britskou stanicí BBC. Šéf Elysejského paláce přiznal Izraeli právo na sebeobranu, bombardování Pásma Gazy ale podle něj nemá ospravedlnění. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přijde v Pásmu Gazy o život průměrně jedno dítě každých deset minut.
  8:02

Macron uznal, že Izrael má „právo se chránit“, ale zároveň ho vyzval k zastavení bombardování Pásma Gazy. Zdůraznil, že Francie jasně odsuzuje teroristické činy palestinského hnutí Hamás, které před více než měsícem na jihu Izraele zabilo na 1200 lidí a zhruba 240 vzalo jako rukojmí.

Francie, podobně jako USA, Británie a další západní země, považuje Hamás za teroristickou organizaci. Na dotaz novinářky BBC, zda chce, aby se ostatní lídři, včetně amerických a britských, připojili k jeho výzvě k příměří, Macron řekl: „Doufám, že to udělají.“

Macron s BBC mluvil den po pařížské humanitární konferenci věnované Pásmu Gazy. Podle francouzského prezidenta dospěly všechny vlády a organizace na konferenci k „jasnému závěru“, že „není jiné řešení, než nejdříve humanitární přestávka, přecházející v příměří“, což umožní ochránit „všechny civilisty, kteří nemají s teroristy co do činění“.

„De facto - dnes jsou bombardováni civilisté - de facto. Tyto malé děti, tyto ženy, tito staří lidé jsou bombardování a zabíjeni. Takže pro to není důvod a žádné oprávnění. Naléháme proto na Izrael, aby přestal,“ řekl Macron.

Prezident připustil, že mu jako hlavě státu nepřísluší rozsuzovat, zda bylo porušeno mezinárodní právo. „Sdílíme bolest (s Izraelem). A sdílíme jejich odhodlání zbavit se terorismu. My ve Francii víme, co terorismus znamená,“ zdůraznil Macron, který Izrael označil za „partnera a přítele“.

Jedno mrtvé dítě každých deset minut

Každých deset minut přijde v Pásmu Gazy o život v průměru jedno dítě, uvedl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Nikde v této oblasti, kde na území menším než Praha žije 2,3 milionu Palestinců, podle něj není bezpečno. Tedros to řekl v pátek Radě bezpečnosti OSN.

„Nemocniční chodby přeplněné zraněnými, nemocnými a umírajícími. Márnice přeplněné. Operace bez anestezie. Desítky tisíc vysídlených lidí, kteří se ukrývají v nemocnicích,“ přiblížil situaci v úzkém pobřežním pásmu šéf WHO.

Jeho organizace v pátek uvedla, že 20 ze 36 nemocnic v Gaze je mimo provoz. Ty, které v pásmu, na něž tvrdě útočí Izrael, fungují nadále, jsou podle Tedrose daleko za hranicí svých kapacit. Zdravotnický systém v oblasti je „na kolenou“.

WHO má potvrzené informace o 250 útocích na zdravotnická zařízení v Gaze a na Izraelem okupovaném Západním břehu od 7. října, kdy na Izrael zaútočili ozbrojenci z radikálního hnutí Hamás. Ve stejné době bylo zaznamenáno 25 útoků na zdravotní zařízení v Izraeli.

Tedros před Radou bezpečnosti také vyjádřil vážné znepokojení kvůli zdraví a stavu izraelských rukojmí, které v Gaze drží palestinští ozbrojenci. Řada z nich jsou podle něj děti, starší lidé a osoby s naléhavými zdravotními potřebami.

Hamás při útoku na Izrael zabil kolem 1200 lidí a na 240 jich unesl. Izraelské údery v Pásmu Gazy si za více než měsíc bojů vyžádaly přes 11 000 obětí.

Autoři: ,

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...