Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nemělo se to stát. Izrael po kritice uznal chybu při zásahu humanitárního konvoje

Svět

  7:06
Izraelská armáda se dopustila vážné chyby, která vedla k zabití sedmi humanitárních pracovníků v Pásmu Gazy, uvedl náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi. Tragický omyl byl podle něj důsledkem špatné identifikace cíle ve složitých nočních podmínkách. Izraelské selhání rozhořčilo řadu západních zemí včetně Spojených států, jejichž prezident Joe Biden Izrael ostře kritizoval.

„Byla to chyba, která následovala po špatné identifikaci – v noci, během války, za velmi složitých okolností. Nemělo se to stát,“ prohlásil Halevi bez dalších podrobností.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že úder byl tragický a neúmyslný, a izraelská armáda přislíbila nezávislé vyšetření okolností.

Při útoku na konvoj charitativní organizace World Central Kitchen (WCK) zahynuli občané Austrálie, Británie a Polska a také Palestinci a člověk s občanstvím Spojených států a Kanady.

Podle WCK byl konvoj zasažen ve chvíli, kdy opouštěl sklad v Dajr Balahu, kde vyložil více než 100 tun humanitární potravinové pomoci dopravené do Pásma Gazy po moři.

Izrael kritizovalo několik zemí

Rozhořčení a odsouzení dali najevo politici řady zemí včetně USA, Británie či Austrálie.

„Ještě tragičtější je, že to není ojedinělý incident. Tenhle konflikt je v nedávné historii nejhorší, co se zabitých humanitárních pracovníků týče,“ uvedl americký prezident Joe Biden v prohlášení.

Zařadil se tak mezi západní politiky, kteří odsoudili izraelskou armádu za zabití pracovníků charitativní organizace WCK. Podle agentury AP volil ostřejší tón než při svých dřívějších kritických slovech na adresu Izraele, pro nějž je Washington klíčovým spojencem. Incident je podle šéfa Bílého domu tragédií, kterou musí Izrael rychle vyšetřit a vyvodit odpovědnost a závěry zveřejnit.

Izrael ve válce

Britský premiér Rishi Sunak vyzval předsedu izraelské vlády Benjamina Netanjahua k důkladnému a transparentnímu vyšetření.

Sunak podle mluvčí Downing Street Netanjahuovi řekl, že „je zděšen včerejším (pondělním) zabitím humanitárních pracovníků, včetně tří britských občanů, při vzdušném úderu v Pásmu Gazy, a požadoval důkladné a transparentní nezávislé vyšetřování toho, co se stalo“.

Britský premiér také podle mluvčího uvedl, že v Pásmu Gazy „přišlo o život příliš mnoho humanitárních pracovníků a běžných civilistů a že situace je čím dál více neúnosná“.

Autoři: ,

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč