Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izrael pokročil v přípravě akce v Rafáhu, civilisty ochrání, uvedl mluvčí vlády

Palestinci hledají těla v domě zasaženém izraelským úderem v Rafáhu. (27. března 2024) foto: ČTK

Izrael pokročil v přípravách pozemní operace namířené proti palestinskému hnutí Hamás v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. To je poslední město tohoto úzkého pobřežního pásu, které ve válce dosud zůstalo ušetřeno pozemní ofenzivy.
  17:22

Izraelci vedou v Pásmu Gazy proti Hamásu už více než půl roku válku v odvetě za jeho říjnový teroristický útok s cílem toto radikálně islamistické hnutí zcela zničit.

Tvrdí, že bez vpádu vojáků do Rafáhu, který leží na hranici s Egyptem a kde pobývá v nuzných podmínkách na 1,4 milionu Palestinců, není možné tohoto cíle dosáhnout.

Ochrana palestinských civilistů je v rámci chystané operace klíčovou součástí strategie izraelské vlády, dodal její mluvčí.

Izrael ve válce

Vysoce postavený představitel izraelských obranných sil mezitím agentuře Reuters řekl, že armáda již provedla všechny nezbytné přípravy pro dobytí Rafáhu, který považuje za poslední baštu Hamásu v Pásmu Gazy, a operaci může zahájit v okamžiku, kdy k tomu získá souhlas vlády. Ta tvrdí, že se v Rafáhu ukrývají čtyři zbývající bojové prapory Hamásu spolu s tisíci islamistických ozbrojenců, kteří se tam stáhli z jiných částí Pásma Gazy.

Izraelská média už dříve ve středu psala, že se vláda premiéra Benjamina Netanjahua chystá vyslat vojáky do Rafáhu v blízké době a že byly zahájeny přípravy k evakuaci tamních civilistů. Podle deníku Israel Hajom byla operace o několik týdnů odložena kvůli sporům s Washingtonem, ale bude zahájena velmi brzy.

Vláda se tak podle listu rozhodla poté, co ztroskotala jednání o příměří a propuštění rukojmích s Hamásem. Podobná tvrzení zveřejnilo i několik dalších izraelských médií.

Do Rafáhu se před boji v jiných částech Pásma Gazy uchýlil přes milion Palestinců. O jejich osud se obávají západní mocnosti i Egypt, který se staví proti přijetí palestinských uprchlíků na Sinaj. Izrael kvůli prohlubující se humanitární krizi na tomto izolovaném území a rostoucímu počtu obětí čelí sílícímu mezinárodnímu tlaku a zavázal se, že civilní obyvatelstvo Rafáhu ochrání.

Izrael zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy v odvetě za teroristický útok z loňského 7. října, při němž ozbrojenci Hamásu a spřízněných skupin v jižním Izraeli pozabíjeli téměř 1200 lidí a dalších asi 250 unesli na palestinské území.

Při odvetném bombardování a pozemní ofenzivě zahynulo v Pásmu Gazy podle aktuální bilance úřadů ovládaných Hamásem nejméně 34 262 Palestinců a dalších 77 229 utrpělo zranění. Mezi mrtvými je podle Izraele přes 13 tisíc bojovníků Hamásu, většinu obětí však tvoří civilisté. Na izraelské straně v pozemních bojích podle armády padlo 262 vojáků. Údaje znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit.

12. února 2024

Autoři: ,