Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Problém s Gazou? Řešením je atomová bomba, prohlásil ministr izraelské vlády

Pozemní operace v Pásmu Gazy (2. listopadu 2023) foto: ČTK

Problém Izraele s Pásmem Gazy by podle člena izraelské vlády za krajně pravicovou stranu Židovská síla Amichaie Elijahua vyřešila atomová bomba. Podle něj v oblasti spravované Hamásem navíc žádní civilisté nejsou, humanitární pomoc se tam proto nemá posílat. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu slova ministra označil za „zcela odtržené od reality“ a vyloučil ho z jednání vlády. Elijahu se později snažil své výroky mírnit.
  11:21aktualizováno  12:06

Izraelská armáda v reakci na útok Hamásu ze začátku října pokračuje v bombardování cílů spojených s hnutím v Pásmu Gazy a minulý víkend zahájila rozsáhlou pozemní operaci s cílem Hamás zcela zničit. Zdravotnické úřady v Gaze ovládané hnutím Hamás tvrdí, že izraelské bombardování pásma si za poslední čtyři týdny vyžádalo 9 488 obětí. V Pásmu Gazy je zadržováno přes 240 rukojmích.

„Je to jedna z možností,“ odpověděl Elijahu na dotaz rozhlasového novináře, zda by se na Pásmo Gazy měla svrhnout bomba. Elijahu ve stejném rozhovoru také zopakoval své výhrady k povolení dovozu humanitární pomoci do Pásma Gazy, kterou prosazuje Západ i další země.

„Nedáme nacistům humanitární pomoc“ a „v Pásmu Gazy není nikdo jako nezúčastnění civilisté“, řekl krajně pravicový ministr. O obyvatelích území ve správě Hamásu prohlásil, že „mohou táhnout třeba na poušť“.

Deník The Times of Israel (ToI) připomíná, že strana Židovská síla (Ocma Jehudit) není členem válečného kabinetu, který rozhoduje o aktuálních krocích izraelské armády (IDF).

„Slova Amichaie Elijahua jsou odtržená od reality,“ řekl Netanjahu. „Izrael a IDF jednají v souladu s nejvyššími standardy mezinárodního práva ve snaze předejít ublížení nezapojeným lidem a budeme v tom pokračovat po celou dobu naší cesty k vítězství,“ dodal premiér.

Šéf opozice Jair Lapid vyzval k okamžitému odvolání ministra Elijahua, jeho výroky má za „děsivé a šílené poznámky nezodpovědného ministra“. „Urazil rodiny zajatců, urazil izraelskou společnost a poškodil naše mezinárodní postavení. Účast extremistů ve vládě ohrožuje nás a úspěch válečných cílů – porazit Hamás a osvobodit rukojmí,“ řekl Lapid.

Netanjahu ministra Elijahu vyloučil až do odvolání z jednání vlády. Další členové kabinetu ale vidí premiérův krok jako bezvýznamný, protože zasedání vlády se od začátku války s Hamásem v podstatě nekonají a většina práce se řeší po telefonu, uvedl server Ynet podle ToI.

Elijahu se později na sociální síti X snažil své výroky mírnit. „Každému, kdo přemýšlí, musí být jasné, že poznámky o atomové bombě byly metaforické,“ napsal Elijahu a uznal, že Izrael musí udělat vše, co je v jeho silách, pro vysvobození rukojmí. Napsal ale též, že Izrael musí „silně a nepřiměřeně reagovat na teror, což nacistům (označení Hamásu) a jejich stoupencům vysvětlí, že to nestojí zato. To je jediný recept, jak se demokracie mohou popasovat s terorem“.

Mluvčí Hamásu reagoval prohlášením, že Elijahu zosobňuje „bezprecedentní zločinný izraelský terorismus, který představuje nebezpečí pro celý region a svět“, napsala agentura Reuters.

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...