Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izrael stupňuje ofenzivu. Svět je svědkem humanitární katastrofy, říká Guterres

Zranění Palestinci v nemocnici Al-Ahlí v Pásmu Gazy (17. října 2023) foto: ČTK

Nová a intenzivnější fáze izraelské protiofenzivy proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás, zahrnující i rozsáhlé pozemní operace, pokračovala druhým dnem v Pásmu Gazy. Válka tam stále více dopadá na životy civilistů a ve světě sílí obavy z jejich dalšího utrpení. Generální tajemník OSN António Guterres situaci označil za humanitární katastrofu.
  18:39aktualizováno  20:02

Úřad OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům uvedl, že tisíce lidí v centrální a jižní části Pásma Gazy vtrhly do jeho skladů. Zároveň přetrvávají obavy z rozšíření konfliktu v regionu Blízkého východu. Íránský prezident Ebráhím Raísí uvedl, že Izrael svým postupem vůči Pásmu Gazy překročil červenou linii.

„Neměly by být kladeny žádné překážky humanitární pomoci určené dětem, ženám a mužům, civilistům. Jsou nevinní,“ řekl prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan. Dodal, že civilisté mají práva na základě mezinárodního humanitárního práva.

ICC vede na okupovaných palestinských územích vyšetřování už od roku 2021. Zjišťuje, zda tam nedochází k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti. Izrael pravomoc ICC neuznává, podobně jako některé další státy.

Khan dříve řekl, že ICC má pravomoc posuzovat údajné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané jak při útoku radikálního hnutí Hamás ze 7. října, tak při operacích na území Pásma Gazy.

Izrael v noci na sobotu zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu proti Hamásu, které Pásmo Gazy ovládá. Zatímco členové Hamásu 7. října při útoku na Izrael pozabíjeli na 1400 lidí, většinou civilistů, následné útoky izraelské armády na Pásmo Gazy si vyžádaly podle místních úřadů už přes 8 tisíc lidských životů.

Zatímco izraelská armáda se ráno pochlubila, že za uplynulý den zasáhla v Pásmu Gazy na 450 cílů, které byly součástí vojenské infrastruktury Hamásu, ve světě sílí obavy z utrpení civilistů a volání po umožnění dodávek humanitární pomoci.

Pomoc se do Pásma Gazy dostává přes hraniční přechod s Egyptem teprve týden a dosud tam Izrael povolil vpustit řádově desítky kamionů, což je ale podle humanitárních organizací jen „kapka v moři“. Izrael oznámil, že humanitární pomoc do Pásma Gazy se v příštích dnech výrazně zvýší.

Izraelská armáda navíc Palestince vyzývá k evakuaci severní části Pásma Gazy a o víkendu opět na území shazovala z letadel letáky. „Obyvatelům Pásma Gazy není sever Gazy bezpečný, stal se bojovým polem,“ stojí na nich podle izraelských médií. Agentura AFP následně uvedla, že je v pásmu postupně obnovováno telefonické a internetové spojení, které od pátku z větší části nefungovalo.

„Situace v Gaze je každou hodinou zoufalejší. Je mi líto, že místo naléhavě potřebné humanitární přestávky podporované mezinárodním společenstvím Izrael zintenzivnil své vojenské operace,“ řekl v neděli Guterres. „Svět je svědkem humanitární katastrofy,“ dodal.

Také mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK), který se ke způsobu vedení válek ve světě vyjadřuje výjimečně, vyzval k okamžitému zmírnění napětí a upozornil na obrovské utrpení místních obyvatel. „V Gaze jsou v pasti miliony civilistů, kteří nemají kam utéct,“ poznamenal MVČK, podle něhož jsou Palestinci „uprostřed masivního bombardování a vojenského obléhání“. Situace je podle organizace „katastrofálním selháním, které svět nesmí tolerovat“.

Nelehkou situaci civilistů v Pásmu Gazy, kde na území menším než Praha žije na 2,3 milionu lidí, dokreslují také incidenty, o kterých informoval Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA).

Tisíce lidí na jihu a v centrální části Pásma Gazy vtrhly do skladů s humanitární pomocí, berou jídlo a další zásoby nutné k přežití. „Je to znepokojivé znamení, že po třech týdnech války a tvrdé blokádě se občanský pořádek začíná hroutit. Lidé mají strach, jsou frustrovaní a zoufalí. Napětí a strach ještě zesílily kvůli přerušení telefonického a internetového spojení,“ řekl šéf pobočky UNRWA v Pásmu Gazy Thomas White.

K příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás vyzval před tisíci věřících na Svatopetrském náměstí v Římě papež František. Vyzval také, aby se do Pásma Gazy otevřel koridor pro humanitární pomoc a okamžitě byly propuštěny dvě stovky rukojmích, které od 7. října drží v Pásmu Gazy ozbrojenci.

I nejmocnější spojenec Izraele, Spojené státy, ústy bezpečnostního poradce Bílého domu Jakea Sullivana Izrael vyzvaly, aby rozlišoval mezi Hamásem a palestinskými civilisty. Britský premiér Rishi Sunak a francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonátu zdůraznili nutnost naléhavé humanitární podpory Pásma Gazy. Oba podle Sunakova mluvčího také vyjádřili znepokojení kvůli riziku dalšího zvýšení napětí v regionu.

V této atmosféře dnes íránský prezident Raísí na síti X napsal, že Izrael svým postupem vůči Pásmu Gazy překročil červenou linii, což může další aktéry přinutit k činům. „Zločiny sionistického režimu překročily červenou linii, což může každého donutit jednat. Washington nás žádá, abychom nic nedělali, ale Izraeli stále poskytuje širokou podporu. Spojené státy poslaly vzkaz ose odporu,“ napsal Raísí.

Ve světových metropolích se o víkendu kvůli konfliktu konaly další demonstrace, převážně na podporu Palestinců. Například v Madridu za podporu civilistům v Pásmu Gazy demonstrovalo zhruba 35 tisíc lidí.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...