Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Na jih Pásma Gazy vjely desítky izraelských tanků, sever hlásí zásah dvou škol

Svět

  8:54aktualizováno  20:05
Do jižní části Pásma Gazy na úrovni města Chán Júnis v pondělí vjely desítky izraelských tanků a buldozerů. Na severu enklávy si nejméně 50 obětí vyžádal izraelský letecký úder, který zasáhl dvě školy. S odvoláním na palestinskou agenturu WAFA to uvádí agentura Reuters, která ale zprávu nemohla nezávisle ověřit. Izraelská armáda zprávu prověřuje.

Letecké údery podle WAFA mířily na čtvrť Darádž, která se nachází v centru města Gaza. V oblasti od konce října operují také pozemní jednotky izraelské armády v tažení proti palestinskému hnutí Hamás a už dříve z ní na výzvu Izraele odešly statisíce obyvatel do jižní části Pásma Gazy. Mnoho jich však na severu stále zůstává.

Izraelská armáda podle agenturních zpráv v pondělí svou pozemní operaci rozšířila i na jižní část tohoto úzkého pobřežního pásu.

Velitel izraelského obrněného sboru Hišám Ibráhím v prohlásil, že jeho a další pozemní síly jsou blízko splnění svého válečného úkolu v severní části Pásma Gazy a operují i jinde na tomto palestinském území.

„Cíle v severní části byly téměř splněny. Začínáme rozšiřovat pozemní manévry do dalších částí pásma s jediným cílem: svrhnout teroristickou skupinu Hamás,“ uvedl brigádní generál Ibráhím.

Devětapadesátiletý Amín abú Hula pro agenturu AFP uvedl, že izraelská vojenská vozidla v pondělí dopoledne vjela do vesnice Karára severně od Chán Júnisu. Podle 34letého Muáze Muhammada se tanky pohybovaly také po dálnici, která spojuje severní a jižní část Pásma Gazy.

Do Pásma Gazy v pondělí přijela předsedkyně Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Mirjana Spoljaricová a vyzvala k ochraně civilistů podle mezinárodního práva a také k neblokování humanitární pomoci.

Předsedkyně MVČK Spoljaricová na síti X oznámila, že přijela do Pásma Gazy. Utrpení tamních obyvatel označila za nesnesitelné a zopakovala, že civilisté musejí být chráněni podle mezinárodního práva a je nutné umožnit plynulé dodávky humanitární pomoci. Zároveň vyzvala k propuštění rukojmích, které Hamás stále zadržuje, a žádala, aby rukojmí mohli bezpečně navštívit pracovníci Červeného kříže.

Palestinec Saláh Arjá, který žije v Rafáhu na jihu území, v pondělí BBC řekl, že jeho dům byl zničen, zatímco spal, a přestože věřil, že se nachází v bezpečné zóně. „Říkají vám, že je to bezpečná oblast, ale v celém Pásmu Gazy žádná bezpečná oblast není, jsou to všechno lži a manipulace,“ prohlásil.

Izrael ve válce

V neděli náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi potvrdil, že Izrael pozemní operaci rozšiřuje i na jih Pásma Gazy.

Právě na jih přitom před boji na severu uprchlo mnoho civilistů. Na sever, vzhledem k pokračující izraelské operaci, ani do sousedního Egypta nemohou, takže jejich pohyb je omezen na oblast o rozloze 220 kilometrů čtverečních. Izrael mezitím čelí výzvám nejen Spojených států, aby udělal maximum pro ochranu civilistů.

Demolice v Pásmu Gazy

Na internetu kolují záběry, podle nichž izraelská armáda zdemolovala hlavní soud v Pásmu Gazy, píše v pondělí web The Times of Israel (ToI).

Nové záběry zachycují, jak armáda provádí řízenou demolici budovy. Izrael po krvavém útoku palestinského hnutí Hamás ze 7. října deklaroval, že svrhne vládu této skupiny v Pásmu Gazy, a zahájil bombardování následované pozemní operací.

V polovině listopadu izraelská armáda oznámila, že ve městě Gaza obsadila několik úřadů, které spravoval Hamás. Krátce na to bylo zveřejněno také video demolice parlamentu v Gaze.

Palestinské hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, 7. října zaútočilo na Izrael, zabilo 1 200 lidí a přes 200 jich zajalo. Izrael vzápětí zahájil rozsáhlou ofenzivu v Pásmu Gazy ve snaze Hamás porazit. Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy zemřelo v důsledku izraelského bombardování a pozemní operace na 15 500 lidí.

Vedoucí představitelé Hamásu kromě Pásma Gazy pobývají nebo často navštěvují Libanon, Turecko a Katar. Právě ten přitom pomáhal zprostředkovat týdenní příměří mezi Izraelem a Hamásem, které skončilo v pátek.

Netanjahu bude souzen jako válečný zločinec, prohlásil Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí uvedl, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude kvůli pokračující ofenzivě v Pásmu Gazy souzen jako válečný zločinec. „Pásmo Gazy je palestinské území, které bude vždy patřit Palestincům,“ řekl rovněž Erdogan v projevu na zasedání výboru Organizace islámské spolupráce (OIC) v Istanbulu.

V polovině listopadu Erdogan v projevu v parlamentu označil Izrael za „teroristický stát“ a dění v Pásmu Gazy za genocidu.

Turecko zároveň varovalo Izrael před vážnými důsledky, pokud se budou jeho tajné služby snažit dopadnout členy palestinského hnutí Hamás i jinde než na palestinských územích, a to včetně Turecka.

„Na základě zpráv o prohlášeních izraelských představitelů byla vyslovena nezbytná varování a Izraeli bylo sděleno, že takový čin by měl vážné důsledky,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel turecké zpravodajské služby.

Podle nahrávky, kterou v neděli zveřejnila izraelská veřejnoprávní stanice Kan, šéf izraelské domácí tajné služby Šin Bet Ronen Bar prohlásil, že Izrael bude představitele Hamásu likvidovat všude, kromě Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu také v Libanonu, Turecku či Kataru, i kdyby to mělo trvat několik let. Není nicméně jasné, kdy byla nahrávka pořízena ani s kým Bar hovořil,

30. listopadu 2023

Autoři: ,