Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Svět

Hamás už nevládne severní Gaze, ohlásil Izrael. Za den odešlo 50 tisíc lidí

Izraelští vojáci během pozemní operace v Pásmu Gazy zveřejněné Izraelskými obrannými silami. (7. listopadu 2023) foto: Izraelské obranné sílyReuters

Radikální palestinské hnutí Hamás ztratilo kontrolu nad severní částí Pásma Gazy, odkud se dnes přesunulo na jih dalších 50 tisíc civilních obyvatel, uvedl mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Ve středu se také Katar jako prostředník podílel na vyjednávání o osvobození 12 rukojmích zadržovaných hnutím Hamás v Pásmu Gazy, včetně šesti Američanů, výměnou za tři dny pauzy v bojích.
  20:10aktualizováno  21:21

„Dnes jsme viděli, jak 50 tisíc obyvatel odchází ze severu Pásma Gazy na jih. Odcházejí, protože chápou, že Hamás ztratil nad severem kontrolu,“ řekl mluvčí izraelské armády Daniel Hagari v televizním vystoupení. „Hamás přišel o kontrolu a nadále přichází o kontrolu na severu (Pásma Gazy),“ dodal.

Hagari také zopakoval, že nebude vyhlášeno žádné příměří. Připomněl, že izraelská armáda zavádí v předem stanovené hodiny „koordinovaná humanitární okna“, aby civilním obyvatelům umožnila bezpečnou evakuaci na jih. „Nebojujeme proti obyvatelům Gazy; bojujeme proti Hamásu,“ zdůraznil.

Armádní mluvčí mimoto aktualizoval počet potvrzených rukojmích, které ozbrojenci Hamásu odvlekli do Pásma Gazy po brutálním útoku ze 7. října, a sice na 239 z předchozích 240.

Hagari nicméně upozornil, že ani toto číslo není konečné, neboť armáda stále prověřuje nové informace, včetně identifikace těl pohřešovaných osob.

Izraelská armáda ve středu pokračovala v pozemní operaci v Gaze, vojáci mimo jiné vyhledávali a ničili části rozsáhlé sítě tunelů využívaných ozbrojenci hnutí Hamás.

50 tisíc lidí odešlo humanitárními koridory

Nápor byl tak veliký, že koridory musely být otevřeny až do 15:00 místního času (14:00 SEČ), tedy o hodinu déle, než bylo původně přislíbeno. Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) v úterý uprchlo ze severu na jih asi 15 000 lidí, zatímco v pondělí jich bylo 5000 a v neděli 2000.

Washington uvedl, že přechod Rafáh do Egypta, jediná cesta z Pásma Gazy, kterou nemá ve správě Izrael, byl kvůli bezpečnosti uzavřen. Spojené státy očekávají, že přechod bude otevírán „v pravidelných intervalech“, aby do oblasti mohla proudit pomoc, uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Vedant Patel.

Do Pásma Gazy za posledních 24 hodin vjelo 80 kamionů s humanitární pomocí, uvedl mluvčí Bílého domu pro bezpečnost John Kirby. Z Pásma podle něj dosud odešlo zhruba 400 Američanů. Dalších zhruba 500 až 600, při započtení rodinných příslušníků, v Pásmu Gazy zůstává, citovala Kirbyho agentura Reuters.

Vyjednávání o propuštění rukojmích

Agentura AFP odkazem na zdroje blízké radikálnímu palestinskému hnutí Hamás uvedla, že se pomocí prostředníků vyjednává o osvobození 12 rukojmích. Vyjednávání nyní uvízla na otázce délky přestávky v bojích a na tom, zda dohoda bude zahrnovat i sever Pásma Gazy, kde se odehrávají nejtvrdší boje. „Katar teď čeká na odpověď Izraelců,“ uvedl zdroj AFP.

O vyjednávání o příměří informovala i agentura Reuters, podle které je zapojen Katar a jedná se o pauze „na jeden či dva dny“ výměnou za „deset až 15 rukojmích“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tyto zprávy odmítl jako „plané fámy“. „Chci vyvrátit všechny plané fámy, které k nám přicházejí ze všech stran, a jasně zopakovat jednu věc: bez propuštění našich rukojmích nebude žádné příměří. Vše ostatní je malicherné,“ prohlásil Netanjahu. Mluvčí izraelské armády později doplnil, že jednání o příměří není na pořadu dne, ale humanitární pauzy mohou být součástí jednání, píše deník The Times of Israel.

Podle izraelského deníku The Times of Israel (ToI) je blízko uzavření dohody o humanitární pauze a výměně zajatců a rukojmích také Káhira. Informoval o egyptský polooficiální deník Al-Achbár.

Přestávku v bojích podporuje NATO i OSN

Jménem Severoatlantické aliance přestávku v bojích kvůli dopravě humanitární pomoci do Pásma Gazy podpořil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Urychlené propuštění rukojmích požadoval generální tajemník OSN António Guterres, který dodal, že OSN se rovněž podílí na vyjednávání o jejich osvobození. Ocenil v této věci přínos Egypta a Kataru a poznamenal, že mezinárodnímu obrazu Izraele humanitární krize v Pásmu Gazy zrovna nepomáhá, uvedla agentura Reuters.

Kanadský premiér Justin Trudeau žádal propuštění rukojmích a „významné humanitární pauzy“, které umožní i evakuaci civilistů z Pásma Gazy. Podle agentury Reuters tak Kanada přitvrdila v rétorice, neboť dosud hovořila jen o přestávkách v bojích. Trudeau také odsoudil útoky na synagogy v Kanadě i rostoucí islamofobii v zemi. „Takoví my Kanaďané nejsme. Něco takového je v Kanadě nepřijatelné,“ prohlásil Trudeau.

Hamás na Izrael zaútočil 7. října, zabil 1400 lidí a 240 jich unesl. Izrael odpověděl nejprve bombardováním a pak pozemní operací v Pásmu Gazy; přitom podle palestinských úřadů zemřelo 10 569 Palestinců.

Autoři: ,