Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Napětí mezi Izraelem a Íránem eskaluje, Biden zkrátil odpočinek u oceánu

Americký prezident Joe Biden pronáší projev v Bílém domě ve Washingtonu. (5. března 2024) foto: Reuters

Americký prezident Joe Biden se z návštěvy přímořské rezidence vrací do Washingtonu dříve, než původně plánoval, aby s poradci probral vývoj na Blízkém východě. Informoval o tom v sobotu Bílý dům poté, co zesílilo napětí mezí Izraelem a Íránem kvůli útoku na íránský konzulát v Damašku.
  20:11aktualizováno  21:13

Izrael se připravuje na íránský útok a jeho armáda vyhlásila na neděli a pondělí uzavírku škol a omezení hromadných akcí. Bidenův úřad zároveň odsoudil postup íránských revolučních gard, které se přihlásily k zadržení obchodní lodě napojené na Izrael v Ománském zálivu.

Do Bílého domu se prezident podle oficiálního prohlášení vrátí během soboty odpoledne (večer SELČ). Zkrátil tak návštěvu svého sídla ve městě Rehoboth Beach na pobřeží Atlantického oceánu, kde často tráví víkendy. Komuniké bez dalších podrobností uvádí, že ho čeká diskuse „s týmem pro národní bezpečnost o událostech na Blízkém východě“.

Krok pravděpodobně souvisí s obavami z íránského útoku na Izrael, kterému Teherán připisuje nedávné bombardování konzulátu v Damašku. Při útoku zemřelo několik představitelů íránských revolučních gard. Izrael se k útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.

Izrael se nyní připravuje na odvetný útok, který by mohl konflikt mezi dlouhodobě znepřátelenými zeměmi dál eskalovat. Biden v pátek uvedl, že reakci očekává „dříve, spíš než později“. Deník The Wall Street Journal (WSJ) napsal, že Izraelci se připravovali na íránský úder během víkendu.

Podle informací izraelské televize Channel 12 se izraelské bezpečnostní složky stále domnívají, že Írán se pokusí zasáhnout vojenské cíle. Izraelská armáda nicméně oznámila, že se po celé zemi zakazují veškeré „vzdělávací aktivity“ a shromáždění s účastí přesahující 1000 lidí. Opatření začnou platit v noci na neděli, což je v Izraeli první den pracovního týdne.

Mluvčí ozbrojených sil Daniel Hagari řekl, že armáda je v plné pohotovosti a má ve vzduchu desítky bojových letadel. „V posledních dnech jsme posílili jak naše ofenzivní, tak defenzivní síly, a jsme odhodlaní veškerými způsoby ochránit občany Izraele,“ uvedl zase ministr obrany Joav Galant.

Washington v tomto směru slibuje Izraeli podporu a podle WSJ Američané přemístili své lodě v regionu tak, aby mohly chránit izraelské i americké jednotky. I dnes přicházela od americké vlády ujištění o podpoře, přičemž jak americký ministr obrany Lloyd Austin, tak Bidenův národněbezpečnostní poradce Jake Sullivan uvedli, že mluvili se svými izraelskými protějšky.

Washington v tomto směru slibuje Izraeli podporu a podle WSJ Američané přemístili své lodě v regionu tak, aby mohly chránit izraelské i americké jednotky. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes mluvil se svým izraelským protějškem Joavem Galantem, přičemž podle Pentagonu znovu ujišťoval o americké podpoře v případě útoku Teheránu nebo jeho spojenců.

Íránské revoluční gardy mezitím ve vodách u Spojených arabských emirátů poblíž Hormuzského průlivu zadržely obchodní loď MSC Aries patřící společnosti, kterou zčásti vlastní izraelský miliardář Ejal Ofer. Útočníci se na loď spustili z vrtulníku, podle MSC bylo na palubě 25 členů posádky.

„Silně odsuzujeme íránské zadržení... MSC Aries v mezinárodních vodách,“ reagovala mluvčí Bílého domu Adrienne Watsonová. „Vyzýváme Írán, aby plavidlo a jeho mezinárodní posádku ihned propustil,“ pokračuje prohlášení publikované na sociální síti X.

17. října 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!