Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Humanitární situace v Gaze je nepřijatelná, vytkl Biden Netanjahuovi

Prezident USA Joe Biden přiletěl do Tel Avivu. Na letišti ho přivítali izraelský premiér Benjamin Netanjahu a prezident Jicchak Herzog. (18. října 2023) foto: Reuters

Útoky na humanitární pracovníky v Pásmu Gazy jsou nepřijatelné stejně jako celková humanitární situace na tomto území, řekl ve čtvrtek americký prezident Joe Biden izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Podpora izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy bude podle Bidena záležet na tom, jaké nové kroky Izrael podnikne k ochraně civilistů a humanitárních pracovníků. Podle agentury Reuters telefonát trval méně než 30 minut.
  21:58

Biden dal podle Bílého domu jasně najevo, „že je třeba, aby Izrael oznámil a provedl řadu konkrétních a měřitelných kroků k řešení civilních škod, humanitárního utrpení a zajištění bezpečnosti humanitárních pracovníků,“ stojí v prohlášení. Šéf Bílého domu rovněž vyzval k okamžitému příměří.

Politici spolu také hovořili o íránských hrozbách vůči Izraeli a Izraelcům a Biden během hovoru zdůraznil, že USA silně Izrael podporují tváří v tvář těmto hrozbám.

Biden s Netanjahuem hovořil po pondělním izraelském vzdušném úderu, který si vyžádal životy sedmi lidí pracujících pro potravinovou charitu World Central Kitchen (WCK), jež v Pásmu Gazy dodávala pomoc. Mezi oběťmi byl i kanadsko-americký občan. Netanjahu úder označil za neúmyslný a tragický.

Biden stejně jako řada dalších západních představitelů, nad útokem vyjádřil rozhořčení. V dřívějším telefonátu se zakladatelem WCK, španělsko-americkým šéfkuchařem Josém Andrésem, řekl, že dá Izraeli jasně najevo, že humanitární pracovníci musí být chráněni.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken mezitím podle agentury Reuters poznamenal, že úder, který zabil pracovníky WCK, nebyl prvním takovým incidentem od začátku válku, ale musí být posledním. Zároveň Blinken podotkl, že Izrael je demokracií a že demokratické státy přikládají lidskému životu nejvyšší cenu.

„V tuto chvíli není v Pásmu Gaze vyšší priority než ochrana civilistů, rychlá humanitární pomoc a zajištění bezpečnosti těch, kteří ji poskytují,“ řekl Blinken novinářům na tiskové konferenci v Bruselu.

Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy s cílem zcela zničit Hamás po jeho loňském říjnovém teroristickém útoku, kdy ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců v izraelském pohraničí povraždili téměř 1200 lidí a zhruba 250 osob zavlekli na palestinské území.

Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích. V souvislosti s izraelskými údery podle úřadů spravovaných Hamásem zemřelo dosud v Pásmu Gazy přes 33 tisíc Palestinců.

Autoři: ,