Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA chtějí dodat Izraeli letecké pumy, zvýší i dodávky humanitární pomoci

Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby (26. října 2023) foto: AP

Spojené státy podle listu The Wall Street Journal (WSJ) plánují dodat Izraeli naváděné letecké pumy systému Spice za 320 milionů dolarů (asi 7,3 miliardy korun). Deník se odvolává na dokument, který je formálním sdělením Bílého domu pro Kongres o tom, že se dodávka chystá. Americký prezident Joe Biden izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ujistil o další podpoře Spojených států.
  7:19

Upravené letecké pumy typu Spice jsou původně produktem izraelské zbrojařské firmy Rafael. Do Izraele je podle WSJ dodá její dceřiná společnost Rafael USA, která zbraně vyrábí ve Spojených státech.

Zpráva v pondělí přišla v době, kdy Pentagon bez bližšího upřesnění potvrdil, že počet dosavadních civilních obětí v Pásmu Gazy se pohybuje v řádech tisíců a Bidenova administrativa čelí stále většímu tlaku především ze strany muslimské komunity, aby se důrazněji zasadil za mír na Blízkém východě.

Spojené státy jsou hlavním zahraničním partnerem Izraele a vojensky i diplomaticky jej podporují v boji proti radikálnímu hnutí Hamás, které minulý měsíc na židovský stát podniklo krvavý útok. Za podporu Izraele se v americkém Kongresu staví republikáni i demokraté.

Biden a Netanjahu v pondělí podle prohlášení Bílého domu hovořili o nutnosti zvýšit počet dodávek humanitární pomoci (do Pásma Gazy) v nadcházejícím týdnu, o nutnosti omezit počet umírajících palestinských civilistů a o možnosti zahájit humanitární pauzu.

Bílý dům prostřednictvím mluvčího pro bezpečnost Johna Kirbyho zopakoval, že USA jsou stále přesvědčené, že všeobecné příměří by nyní pro Izrael nebylo vhodným dalším postupem, napsala agentura Reuters.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...