Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nikdy více. Ne příměří. Na 300 tisíc lidí ve Washingtonu podpořilo Izrael

Příznivci Izraele se shromáždili ve Washingtonu. (14. listopadu 2023) foto: AP

V centru americké metropole Washingtonu se v úterý shromáždily desetitisíce lidí, aby vyjádřily solidaritu Izraelcům ve válce proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás a odsoudily antisemitismus. Lidé mimo jiné křičeli „nikdy více“ v odkaze na holokaust a útok Hamásu ze 7. října.
  6:28

Na „Pochod pro Izrael“ konaný na prostranství poblíž sídla amerického Kongresu se podle médií sjížděli lidé z několika států na východě USA. Organizátoři manifestace přišli s tvrzením, že na místě bylo na 200 tisíc účastníků, později svůj odhad na zvýšili na téměř 300 tisíc.

„Jsme tady, abychom světu ukázali, že nebudeme znovu vyhlazeni,“ řekl 57letý Marco Abbou, který je původně z Izraele a žije ve státě New Jersey.

Do akce se zapojily také špičky Kongresu včetně lídra Demokratické strany v americkém Senátu Chucka Schumera, který prohlásil: „Stojíme za Izraelem.“ Na dálku pak k přítomným promluvil izraelský prezident Jicchak Herzog, který více než měsíc po „nejhorším masakru od holokaustu“ vyzval účastníky, aby společně provolali „nikdy více“.

Spojené státy jsou na mezinárodní scéně hlavním spojencem Izraele a jejich političtí lídři dosud poměrně jednotně vyjadřovali podporu izraelskému tažení v Pásmu Gazy s cílem vymýtit Hamás.

Americkou veřejnost však nová válka na Blízkém východě rozděluje, v řadě měst se v posledních týdnech konají shromáždění na podporu Izraelců i Palestinců a podle úřadů výrazně přibylo projevů antisemitismu i islamofobie.

Vláda čelí kritice přicházející i od některých svých pracovníků, že nečiní dost pro ochranu civilistů v Pásmu Gazy, kteří trpí v důsledku masivního izraelského bombardování a blokády dodávek elektřiny či základních potřeb.

„Volat po příměří je nehorázné,“ reagoval v projevu k davu republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson. Lidé na jeho slova reagovali jásotem a pokřiky „ne příměří“.

K výzvám ohledně zastavení bojů se na začátku války podobně vyjádřil také Bílý dům, nyní ale administrativa prezidenta Joea Bidena prosazuje delší „humanitární přestávky“ a tlačí na Izrael ohledně ochrany palestinských civilistů.

Dnešní manifestaci podle zdrojů agentury AP americké úřady klasifikují jako bezpečnostní událost „první úrovně“, což je nejvyšší stupeň na federální stupnici, který značí potřebu výrazného zapojení federálních složek do bezpečnostních opatření.

Kolem dějiště shromáždění byla řada ulic uzavřená. Federální úřady varovaly washingtonskou policii před rizikem násilností, ovšem uvedly, že neodhalily žádné „specifické“ hrozby.

10. října 2023

Autoři: ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...