Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

Šíp, prak, kopule, paprsek. Izrael spasil vícevrstvý systém protivzdušné obrany

Izraelský obranný protivzdušný systém Železná kopule. Pohled z Aškelonu v jižním Izraeli. (16. listopadu 2023) foto: Reuters

Útok stovek íránských bezpilotních letounů a balistických raket byl o sobotní noci další výzvou pro izraelskou protivzdušnou obranu. Vícevrstvý systém, mezi jehož komponenty patří Šíp, Davidův prak či Železná kopule, zabránil s přispěním spojenců škodám i ztrátám na životech.
  14:57

Írán vyslal na Izrael 300 dronů a raket

Írán o sobotní noci vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Izraelská armáda později uvedla, že většinu dronů zachytila ještě mimo hranice Izraele.

Pomohl jí k tomu vícevrstvý systém protivzdušné obrany tvořený pěti komponenty. Proti mezikontinentálním balistickým střelám slouží výkonné rakety Arrow. Přechodovým prvkem je americký systém Patriot. Střední vrstvu tvoří protiraketový systém Davidův prak. Nejnižší vrstvu obrany představuje Železná kopule. Nejnovějším a stále vyvíjeným přírůstkem je laserový Železný paprsek.

Arrow, šíp proti dalekonosným raketám

Raketový komplet Arrow (Šíp) vyvinul Izrael ve spolupráci s USA a slouží k zachycení raket dlouhého doletu včetně balistických, které Írán podle svých slov vypustil v sobotu.

Projekt samotný začal 6. května 1985, kdy bylo podepsáno memorandum o porozumění mezi vládami Spojených států a Izraele. O rok později byl systém určen jako vhodný pro izraelskou část programu, přičemž Spojené státy se podílely na 80 procentech nákladů na vývoj

Po řadě úspěšných experimentálních odpalů střel Arrow 1 a Arrow 2 mezi lety 1992 a 2003 přišla na řadu Arrow 3. Zaměřuje se na napadení odpálených balistických raket, ještě než znovu vstoupí do atmosféry při svém sestupu.

Snižuje se tak nebezpečí, že hlavice rakety nebo její zbytky budou rozptýleny nad cílovou plochou. Podle předsedy Izraelské vesmírné agentury Jicchaka Ben Israela je Arrow 3 také schopen sestřelovat satelity na oběžné dráze.

Princip činnosti Arrow 3 je založen na přímém fyzickém poškození cílové střely a jejím zničení kinetickou energií bez nutnosti použití výbušnin. Na rozdíl od typu Arrow 2 je totiž kinetická energie při setkání s cílem dostatečně velká, aby jej zničila bez potřeby použití explozivní hlavice.

Vysoké přesnosti, která je k takovému manévru třeba, je přitom dosaženo manévrováním pomocí flexibilní trysky (vektorovanému pohonu).

Davidův prak na řízené střely

Davidův prak je další protiraketový systém Izraelských obranných sil, na němž se podílela americká zbrojovka. Je určený k zneškodnění raket středního doletu a řízených střel, jaké vlastní například libanonský Hizballáh. Izraelské letectvo zařadilo první verze kompletů Davidův prak do výzbroje na konci roku 2015.

Přesné schopnosti a parametry Davidova praku nejsou zcela známé. Věří se však, že rakety Stunner dokážou zasáhnout cíle na vzdálenost 300 km a do výšky 75 kilometrů.

Izraelský protiraketový obranný systém zvaný Davidův prak, který vyvinul ve spolupráci se Spojenými státy (2. dubna 2017)

Podle výrobce je systém účinný proti taktickým balistickým raketám, naváděné munici, řízeným střelám se středním a dlouhým dosahem, letadlům i dronům.

O Davidův prak už v minulosti projevila zájem řada evropských států. Jako první země NATO ho v loňském roce získalo Finsko.

Pod mobilní Železnou kopulí

Mobilní systém protivzdušné obrany Iron Dome (Železná kopule) se používá k ochraně před raketovými útoky, ale poradí si také s minometnými granáty. Železná kopule je schopná reagovat hned na několik hrozeb současně, a je tak velmi účinná. Svou daň si ale vybírá jinde.

Pozemní Iron Dome se totiž aktivuje pouze v případě, jsou-li ohroženy obydlené oblasti, a to především z důvodu vysokých nákladů na pořízení raket. Jedna střela Tamir stojí 35 až 50 tisíc dolarů (1,2 milionu korun). Účinnost systému je ale vysoká a obvykle se pohybuje kolem 85 až 90 procent.

Izraelský protiraketový systém Železná kopule zachycuje v Aškelonu rakety odpálené z pásma Gazy. (13. května 2021)

Systém pomocí radaru rozpozná letící objekt a upozorní na něj odpalovací zařízení, které vypustí raketu a v ideálním případě zneškodní nepřátelskou střelu ještě ve vzduchu.

Mobilní systém, jenž je možné přesunout během několika málo hodin, je v provozu od jara 2011 a Izrael ho vyvinul za značné finanční pomoci Spojených států.

Staré, ale osvědčené „patrioty“

Americký taktický mobilní raketový systém Patriot je nejstarším členem izraelské protivzdušné obrany. Poprvé byl nasazen během války v Perském zálivu, kdy Irák Saddáma Husajna odpaloval balistické rakety na sousední země včetně Izraele.

Patriot, který se nachází samozřejmě taktéž ve výzbroji USA a dalších zhruba patnácti zemí světa, využívá střely dlouhého doletu typu země-vzduch. O účinnosti této verze patriotů se ovšem vedly sporné diskuze.

I to vedlo k vývoji nové varianty střely PAC-3 MSE, která je momentálně využívaná i na Ukrajině, jež se brání proti ruské invazi. Ta získala své první patrioty v dubnu loňského roku. V květnu 2023 ukrajinská armáda oznámila, že pomocí Patriotu sestřelila ruskou nadzvukovou střelu Kinžal.

Patriot má šest hlavních částí: generátory, radarovou stanici, řídicí stanici, antény, odpalovací zařízení a protiraketové střely. Tyto prvky spolupracují, aby odpálily raketu a úspěšně ji navedly na cíl.

Železný paprsek, laserová budoucnost

Laserový Iron Beam (Železný paprsek) je posledním dílkem do skládačky protivzdušné obrany. Od roku 2014 na něm Izrael spolupracuje společně se Spojenými státy. Jeho budoucnost je spjata se Železnou kopulí, protože oproti ní se prozatím pere s poměrně krátkým dosahem

Součást izraelského vícevrstvého systému protivzdušné obrany - Iron Beam neboli „Železný paprsek“. (12. července 2022)

Iron Beam využívá vláknový laser k vytvoření laserového paprsku, který zničí vzdušný cíl. Dosahuje výkonu zhruba sto kilowattů.

Je také závislý na počasí a doba trvání, po kterou se musí soustředit na cíl, je dlouhá. Ve chvíli, kdy na něj směřuje jedna střela, to problém není. U salvy už ale ano. Z toho důvodu je „paprsek“ prozatím pouze doplňkem stávající „kopule“.

Má ale i několik nesporných výhod. Jako zbraň se směrovanou energií má oproti konvenčním střelám mnohem nižší náklady na výstřel. Jejich počet je navíc neomezený a stojí i méně lidské práce.

V říjnu 2023 izraelské ministerstvo obrany oznámilo, že rozmístí Iron Beam na jižní hranici s Pásmem Gazy, aby jej otestovalo proti střelám vypáleným Hamásem.

Autor: