Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izrael v noci rozšíří pozemní akce v Pásmu Gazy, silně ho ostřeluje

Izraelská samohybná houfnice M109 je umístěna na pozici podél hranice s Pásmem Gazy nedaleko Sderotu na jihu Izraele. (27. října 2023) foto: Profimedia.cz

Palestinské Pásmo Gazy čelí největšímu izraelskému ostřelování od 7. října, uvádí agentura AFP. V enklávě bylo zároveň přerušeno internetové i telefonické spojení. Silné ostřelování směřuje i z Pásma Gazy na Izrael, kde zní v mnoha místech sirény. Mluvčí izraelské armády oznámil, že v noci armáda rozšíří pozemní výpady do Pásma Gazy, kam pronikla na několik hodin i v noci na pátek.
  20:20aktualizováno  22:32

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari v pátek večer řekl, že armáda v noci rozšíří své pozemní akce v Pásmu Gazy. Znovu vyzval obyvatele města Gaza, které leží na severu, aby se přemístili na jih oblasti. Tam už se předchozích dnech přesunuly statisíce Palestinců, i jih pásma ale izraelská armáda ostřeluje. Izrael zahájil bombardování Pásma Gazy 7. října po brutálním a rozsáhlém útoku hnutí Hamás na Izrael, které v pásmu vládne.

Člen vedení Hamásu Izzat Rišk na Telegramu podle AFP uvedl, že hnutí je připraveno případné pozemní izraelské ofenzivě čelit. „Pokud se Netanjahu rozhodne večer vstoupit do Gazy, odpor je připraven,“ uvedl Rišk a dodal, že „gazánská země pohltí zbytky“ izraelských vojáků.

Izrael ve válce

Hamás rovněž v prohlášení vyzval svět, aby se okamžitě zasadil o ukončení izraelského bombardování. „Žádáme arabské a muslimské země a mezinárodní společenství, aby převzaly odpovědnost a okamžitě se zasadily o ukončení zločinů a masakrování našeho lidu,“ cituje z komuniké AFP.

Jordánský ministr zahraničí Ajmán Safadí na sociální síti X dokonce bez dalších podrobností či důkazů uvedl, že očekávaná pozemní ofenziva už začala. „Izrael právě zahájil pozemní ofenzivu proti Gaze,“ napsal. „Výsledkem bude humanitární katastrofa epických rozměrů trvající roky,“ dodal šéf jordánské diplomacie.

Hamás podle AFP uvedl, že vypálil na Izrael salvu raket v reakci na intenzivní izraelské bombardování na severu Pásma Gazy. Toto ostřelování Hamás označil za bezprecedentní od začátku války. Armádní mluvčí Hagari následně potvrdil, že izraelské síly významným způsobem zesílily ostřelování města Gazy a jeho okolí, uvedla AFP.

Palestinská telekomunikační společnost podle agentury Reuters a AP uvedla, že v Pásmu Gazy je nyní přerušen internet i mobilní telefonické spojení kvůli těžkému ostřelování.

„Jsme zcela odstřiženi od spojení... mezi oblastmi v Pásmu Gazy i se světem. Spojení nefunguje v téměř celém Pásmu Gazy,“ uvedla reportérka televize Al-Džazíra. „I místní rozhlas je přerušován izraelskou armádou... která místním lidem stále posílá varování,“ dodala reportérka, která je v centrální části Pásma Gazy.

Z Pásma Gazy byly podle izraelských médií rakety odpáleny směrem na Tel Aviv, střední Izrael a sever okupovaného Západního břehu Jordánu. Reportér agentury AFP slyšel hlasité exploze v oblasti Ramalláhu.

Autoři: ,