Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izrael věděl o plánech Hamásu už před rokem. „Příliš ambiciózní,“ vyhodnotil je

Izraelská jednotka hlídá hranice s Gazou v jižním Izraeli. (21. listopadu 2023) foto: Getty Images

Izraelské bezpečnostní složky měly už od loňského roku v rukou dokument, jenž popisoval útok palestinského hnutí Hamás na izraelské území u Pásma Gazy. Text popisuje postup, který Hamás skutečně použil při útoku ze soboty 7. října. Izraelské bezpečnostní složky však plán vyhodnotily jako příliš ambiciózní a mimo bojové schopnosti hnutí.
  9:50

Dokument, který má zhruba čtyřicet stránek, získaly izraelské bezpečnostní síly více než rok před útokem ze 7. října. Plán sice neuváděl datum, kdy chce Hamás provést úder na izraelské území, některé pasáže dokumentu však s velkou přesností líčí to, co se nakonec stalo 7. října, píše list The New York Times, který se s dokumentem seznámil.

V izraelských bezpečnostních kruzích text získal název Jerišská zeď. Popisuje například taktiku, kterou Hamás použil pro vniknutí na izraelské území. Podle dokumentu vypálení velkého množství raket mělo odvést pozornost izraelské armády, zatímco bezpilotní prostředky ničily bezpečnostní kamery a automatické zbraně rozmístěné u hranice s Pásmem Gazy.

Díky tomu mohli ozbrojenci hnutí Hamás ve velkém počtu překonat bezpečnostní bariéry na hranici s Izraelem, kde pak zabili přes 1 200 lidí a dalších zhruba 240 odtáhli s sebou zpět do Gazy.

Izraelští bezpečnostní analytici a vojenští velitelé nicméně plán na útok před rokem vyhodnotili jako příliš ambiciózní a mimo bojové schopnosti, které podle nich mohl Hamás nasadit. Podle představitelů armády a tajných služeb nebylo ani jasné, zda vedení teroristického hnutí plán skutečně schválilo.

Izraelští vojáci operují v Pásmu Gazy. (10. prosince 2023)

Postoj se nezměnil ani po varování analytičky z prestižní rozvědné skupiny 8200, která v červenci letošního roku poukázala, že vojenská cvičení hnutí Hamás plně odpovídají scénáři popsaném v dokumentu. Jeden z důstojníků divize izraelské armády, která měla na starost situaci v Pásmu Gazy, označil dokument za výplod fantazie, což daná analytička odmítla.

„Je to plán na zahájení války,“ uvedla v emailové korespondenci, se kterou se deník rovněž seznámil. Podle NYT dokument obsahuje i mnoho podrobností o vojenských základnách a infrastruktuře izraelské armády v okolí Pásma Gazy, což vyvolává otázky, jak palestinské hnutí dokázalo získat tak velký počet informací.

7. října 2023

List také poukazuje, že představitelé izraelské armády přiznávají, že posílení jednotek rozmístěných u Pásma Gazy by bývalo mohlo zmenšit dopad útoku hnutí Hamás na civilní obyvatelstvo.

Už krátce po masakru izraelská média informovala, že šéf egyptské rozvědky Abbás Kámil varoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahu o možném útoku z palestinského Pásma Gazy na Izrael deset dní před tím, než k němu nakonec došlo. Izrael údajně situaci zlehčoval. Netanjahuův úřad tuto informaci označil za nepravdivou.

7. října 2023

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...