Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izraelská armáda osvobodila první rukojmí. Unesená vojačka je zpět u rodiny

Osvobozená vojačka Ori Megidišová (uprostřed) v obklopení nejbližších (30. října 2023) foto: Šin Bet

Izraelská armáda v pondělí oznámila, že během pozemní operace v Pásmu Gazy se na svobodu dostala vojačka, kterou ozbrojenci hnutí Hamás unesli před třemi týdny při vpádu na území židovského státu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu to značil za jeden z úspěchů probíhající pozemní ofenzivy.
  18:31

Vojínka Ori Megidišová podle prohlášení izraelské armády podstoupila lékařskou prohlídku a je v dobrém zdravotním stavu. Také se již shledala se svou rodinou, což izraelská tajná policie Šin Bet doložila fotografií, kterou rozeslala médiím. V době útoku Hamásu 7. září držela vojačka hlídku u kibucu Nachal Oz, píše zpravodajský web The Times of Israel (ToI).

Armáda zatím o ženě neposkytla příliš podrobností. Jde podle agentury AP o prvního rukojmího, kterého se podařilo vysvobodit od chvíle, co Izrael vpadl do Pásma Gazy.

„Naše síly ji vysvobodily od Hamásu,“ řekl Netanjahu. Úspěch izraelských bezpečnostních sil je podle něho výsledkem závazku osvobodit všechna rukojmí.

Člen izraelského bezpečnostního výboru, ministr energetiky Israel Katz na sociální síti X povzbudil vojáky Izraelských obranných sil (IDF). „Chci poslat sílu a poblahopřát vojákům a velitelům IDF a Šin Bet za odvážnou operaci,“ napsal.

Předpokládá se, že Hamás a další militantní skupiny zadržuje asi 240 zajatců, a to mužů, žen a dětí. Netanjahu čelí rostoucímu tlaku, aby zajistil jejich propuštění, i když Izrael vede trestnou výpravu s cílem rozdrtit Hamás a ukončit jeho 16letou vládu v Pásmu Gazy.

Takhle palestinští ozbrojenci unášeli lidi:

Hamás, který sám zatím propustil čtyři rukojmí, uvedl, že ostatní mohou být na svobodě, ale výměnou za tisíce palestinských vězňů zadržovaných Izraelem. A to včetně mnoha z těch, kteří se kdysi zapojili do organizování vražedných útoků na Izraelce v minulosti. Izrael nicméně nabídku odmítl.

Netanjahu v pondělí vyloučil, že by měl v nejbližší době s Hamásem uzavřít příměří. Klid zbraní přirovnal ke kapitulaci.

Izraelská armáda zároveň v pondělí identifikovala další tři vojáky, kteří padli při současném konfliktu, dohromady tak od 7. října přišlo o život 315 vojáků, policistů a rezervistů, píše ToI.

Na izraelské straně od začátku konfliktu zahynulo přes 1 400 lidí, z toho drtivou většinu tvoří civilisté zabití Hamásem 7. října. Dalších asi 240 lidí palestinští ozbrojenci unesli do Pásma Gazy.

Izraelské bombardování Pásma Gazy si podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádalo životy více než 8 300 lidí a dalších více než 110 Palestinců zahynulo při izraelských raziích na okupovaném Západním břehu Jordánu, píše agentura AP.

Autoři: ,