Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izraelští vojáci při razii v nemocnici Šífa v Gaze zabili už přes 170 ozbrojenců

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Izraelští vojáci v rámci operace v nemocnici Šífa v Gaze, která v sobotu pokračuje už šestým dnem, zabili přes 170 palestinských ozbrojenců a dalších zhruba 800 zadrželi k výslechům, informuje agentura Reuters. Šéf OSN při návštěvě hraničního přechodu Rafáh označil zablokovanou pomoc pro Gazu za morální nehoráznost.
  11:05aktualizováno  15:48

Do nemocnice Šífa, největší v Pásmu Gazy, vstoupili izraelští vojáci za podpory tanků v noci na pondělí. Od té doby pročesávají rozsáhlý komplex, který je podle Izraele napojený na síť podzemních tunelů a podle armády slouží jako základna pro bojovníky hnutí Hamás a dalších palestinských radikálních skupin.

„Naše síly doposud v areálu nemocnice zlikvidovaly více než 170 teroristů, vyslechly přes 800 podezřelých a lokalizovaly množství zbraní a teroristické infrastruktury,“ uvedla armáda ve zprávě. V pátek ráno vojáci uváděli 150 zabitých ozbrojenců v rámci operace.

Ve čtvrtek armádní mluvčí uvedl, že vojáci zatkli přes 350 členů hnutí Hamás a Islámský džihád. To představuje nejvyšší počet naráz zadržených radikálů od začátku války, kterou Izrael vede proti Hamásu s cílem jej zcela zničit v odvetě za teroristický útok ze 7. října.

Armáda v sobotní zprávě dále uvedla, že letectvo během uplynulého dne zasahovalo zhruba na 35 místech v Pásmu Gazy, terčem úderů byla také velitelská stanoviště a další infrastruktura radikálních skupin. Ve střední části pásma pak vojáci v „intenzivních bojích“ za minulý den zabili přibližně 15 bojovníků.

Izrael obvinili z válečných zločinů

Šífa zůstává jednou z mála nemocnic, které na severu válkou zdevastovaného Pásma Gazy ještě alespoň částečně fungují. Slouží současně jako útočiště pro stovky palestinských civilistů, kteří museli před boji uprchnout z domovů. Armáda v tomto zdravotnickém zařízení zasahovala poprvé už v listopadu, kdy rovněž několikadenní operace vyvolala vlnu ostré mezinárodní kritiky.

Izrael tehdy pod nemocnicí objevil tunely, které podle něj Hamás využíval jako řídicí a velitelská střediska. Hamás i zdravotnický personál popírají, že by areál nemocnice zneužívali k vojenským účelům či jako úkryt pro své bojovníky.

Zástupci Hamásu ani Islámského džihádu se k současné situaci v nemocnici bezprostředně nevyjádřili. Mluvčí Hamásu nicméně v uplynulých dnech tvrdili, že mezi zabitými jsou výhradně pacienti a zdravotnický personál, a obvinili Izrael z válečných zločinů.

Izraelská armáda, která při razii ztratila zatím dva muže, tvrdí, že během akce dělá vše pro ochranu civilistů, pacientů i lékařského personálu. Agentura Reuters poznamenala, že nemá do nemocnice přístup, a nemůže tak ověřit tvrzení ani jedné z obou bojujících stran.

Zablokovaná pomoc pro Gazu

Je načase, aby se Izrael zavázal k neomezenému přísunu humanitární pomoci do celého Pásma Gazy, řekl Guterres. Také vyzval k propuštění izraelských rukojmích zadržovaných v Gaze.

OSN bude nadále spolupracovat s Egyptem na „zefektivnění toku pomoci“ do Gazy, řekl Guterres novinářům před branou hraničního přechodu Rafáh, který je pro dodávky vstupním bodem. „Tady z tohoto přechodu vidíme, jak je to všechno srdcervoucí a bezcitné. Dlouhá řada zablokovaných kamionů s humanitární pomocí na jedné straně brány, dlouhý stín hladu na straně druhé,“ řekl Guterres, podle kterého je situace víc než tragická, je „morálně nehorázná“.

Před zastávkou na hranicích, kde se setkal s humanitárními pracovníky OSN, Guterres navštívil místo na severu egyptského Sinaje, kam je dodávána a kde je skladována velká část mezinárodní pomoci pro Gazu. Regionální úřady při té příležitosti uvedly, že tam čeká přibližně 7000 nákladních automobilů, ale že inspekční postupy požadované Izraelem tok pomoci brzdí.

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v sobotu po Guterresově zastávce u hranic s Egyptem prohlásil, že OSN se stala „antisemitským a protiizraelským orgánem, který poskytuje útočiště teroru a dodává mu odvahu“.

Obvinil Guterrese, že v sobotu stál na Rafáhu a „obvinil Izrael z humanitární situace v Gaze, aniž by jakkoli odsoudil teroristy z Hamásu a ISIS, kteří rabují humanitární pomoc“ či úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA, který podle Kace s teroristy spolupracuje. Také Guterrese obvinil z toho, že nevyzval k bezpodmínečnému propuštění izraelských rukojmí, což ale šéf OSN učinil.

Vzhledem k tomu, že naděje na příměří v Gaze během muslimského postního měsíce ramadánu slábnou a humanitární situace v Gaze je stále zoufalejší, snaží se Spojené státy a další země využít k dodávkám leteckou dopravu a lodě. Humanitární pracovníci však tvrdí, že do Gazy se dostává jen asi pětina potřebného množství zásob a že jediným způsobem, jak uspokojit potřeby, je rychle urychlit dodávky po silnici.

Podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví v Gaze, spravovaného Hamásem, zahynulo od začátku války v Pásmu Gazy nejméně 32 142 Palestinců, z toho 72 jen za uplynulý den, a 74 412 dalších bylo zraněno. Údaje nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit. Nerozlišují mezi civilisty a palestinskými bojovníky, kterých podle Izraele jeho armáda zabila přes 13 000. Na straně Izraele dosud v bojích padlo 251 vojáků.

Autoři: ,