Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

„Všechny meze překročeny.“ Lipavský si předvolal íránského velvyslance

Ministr zahraničí Jan Lipavský. foto: Anna Boháčová, MAFRA

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) si předvolal velvyslance Islámské republiky Írán v Česku. Podle Lipavského Írán „útokem na Izrael překročil všechny meze“ a ohrožuje bezpečnost v regionu. Kdy se ambasador Seyed Majid Ghafeleh Bashi s Lipavským kvůli sobotnímu nočnímu útoku na Izrael setká, zatím není jasné.
  15:56aktualizováno  18:41

„Rozhodl jsem se dnes předvolat íránského velvyslance. Česká diplomacie dala Íránu jasně najevo, že útokem na Izrael překročil všechny meze. Íránský režim ohrožuje bezpečnostní situaci v regionu,“ napsal Lipavský na síti X. Dodal, že to vše se děje „s tichým souhlasem jeho ruských přátel“, čímž myslel spojenectví mezi Teheránem a Moskvou. Stejný krok učinily i Francie a Belgie.

„Tento útok ohrožuje regionální stabilitu a obyvatelstvo a vzdaluje nás od míru. Vyzývám všechny strany k maximální zdrženlivosti. Je naprosto nutné vyhnout se regionální eskalaci,“ uvedla belgická ministryně zahraničí Hadja Lahbibová.

Česká republika se za Izrael po útoku postavila. „Pevně stojíme za Izraelem a jeho právem se bránit!“ uvedl v sobotu na X premiér Petr Fiala (ODS). Podporu Izraeli vyjádřili například i ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) nebo prezident Petr Pavel.

14. dubna 2024 v 0:24, příspěvek archivován: 15. dubna 2024 v 15:46

Írán vyslal na Izrael v noci na neděli desítky bezpilotních letounů a také rakety. Jde o odvetu za útok na íránský konzulát v Damašku, připisovaný židovskému státu. Izraelská armáda uvedla, že většinu dronů zachytila ještě mimo hranice Izraele. S jejich likvidací mu pomohly USA, Velká Británie a Jordánsko. Šlo o první útok vedený proti Izraeli přímo z íránského území. Mezi oběma zeměmi dlouhodobě panuje nepřátelství.

V neděli pak Írán oznámil, že si předvolal velvyslance Spojeného království, Francie a Německa na protest proti komentářům, které úřady těchto zemí učinily po nočních íránských úderech proti Izraeli. Írán sdělil OSN, že „neměl jinou možnost než uplatnit své právo na sebeobranu“ a vypustit stovky bezpilotních letounů a raket směrem k Izraeli.

Autoři: ,