Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Zemřel nejstarší člověk světa. Japonka se narodila v roce letu bratří Wrightů

Svět

  11:15
Japonka z města Fukuoka dlouho držela rekord nejstaršího člověka na světě. Stala se také nejdéle žijícím člověkem v japonských dějinách. Zemřela 19. dubna ve věku 119 let, informovala agentura Kjódó s odkazem na místní úřady.

Kane Tanakaová se narodila 2. ledna 1903, tedy téhož roku, kdy bratři Wilbur a Orville Wrightovi podnikli první úspěšný let motorového letadla, a rok před vypuknutím rusko-japonské války, kterou v letech 1904 až 1905 svedlo carské Rusko s Japonským císařstvím o nadvládu nad Mandžuskem a Korejským poloostrovem.

V 19 letech se provdala a posléze porodila čtyři děti, páté s manželem adoptovali. Když její muž a nejstarší syn odešli bojovat do druhé čínsko-japonské války, která začala v roce 1937, provozovala rodinný obchod s nudlemi. Za svého života prodělala několik operací včetně zákroku kvůli rakovině tlustého střeva.

V roce 2019 byla Tanakaová ve svých 116 letech uznána Guinnessovou knihou rekordů jako nejstarší osoba na světě. Následující rok se věku 117 let a 261 dní stala nejstarším člověkem v japonských dějinách, jehož staří lze ověřit.

Japonci jsou známi dlouhověkostí a dominují seznamu nejstarších lidí světa. I když i mezi Japonci přibývá vlivem změn jídelníčku obézních lidí, stále je jich spíš méně. V japonské kuchyni převládají ryby, rýže, zelenina a další nízkotučné potraviny.

V zemi se pěstuje úcta ke stáří, lidé si zachovávají aktivitu a cítí se být užiteční, i když překročí osmdesátku. Stárnutí japonské populace ale společně s klesající porodností zvyšuje rovněž obavy z nedostatku pracovních sil.

Jako nejdéle žijící člověk v dějinách je v Guinnessově knize rekordů vedena Francouzka Jeanne Calmentová, která zemřela v roce 1997 ve věku 122 let.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...