Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Japonsku se zřítily dva vojenské vrtulníky, jeden mrtvý a sedm nezvěstných

ilustrační snímek foto: AP

Dva vrtulníky japonské námořní obrany se v sobotu večer při cvičení v Pacifiku jižně od Tokia zřítily do moře. Oznámil to japonský ministr obrany Minoru Kihara. Podle japonské vlády je možné, že se vrtulníky navzájem srazily, uvedla agentura Kjódó. Vláda zatím potvrdila smrt jednoho člena posádky, ostatních sedm členů posádek se pohřešuje.
  7:09aktualizováno  11:51

Média dříve psala o jednom zachráněném, ale japonské ministerstvo obrany později potvrdilo, že byl nalezen jeden člen posádky, který už byl mrtvý.

S vrtulníky Mitsubishi SH-60K, z nichž každý měl na palubě čtyřčlennou posádku, bylo přerušeno spojení ve 22:38 a 23:04 místního času (15:38 a 16:04 SELČ), když byly v oblasti východně od souostroví Izu, uvedlo japonské ministerstvo obrany.

Záchranáři v moři objevili pravděpodobné trosky z vrtulníků, řekl novinářům Kihara. Do pátrací operace se zapojilo osm lodi a pět letounů japonských ozbrojených sil a dva čluny pobřežní stráže.

Ministr obrany Kihara uvedl, že byly nalezeny oba letové zapisovače nedaleko od sebe a je vysoce pravděpodobné, že se vrtulníky spolu srazily. Náčelník generálního štábu japonské armády Jošitaka Sakai předtím řekl, že se nedomnívá, že se na neštěstí podílela jiná země.

Vrtulníky se účastnily nočního protiponorkového cvičení, uvedl ministr. Příčina neštěstí ještě není známá, řekl Kihara. Před rokem se zřítil japonský vojenský vrtulník typu UH-60JA do moře u ostrova Okinawa. Zahynulo všech deset lidí na palubě.

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...