Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Slovenská pravice vládu nesestaví, možná se to podaří Ficovi

Pravicové strany na Slovensku nevytvoří širokou koalici, která by byla jedním z řešení patu po parlamentních volbách v zemi. Nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), která sehrává klíčovou roli při vzniku nového kabinetu, v sobotu odmítla případnou koalici s dalšími pěti stranami pravého středu. V reakci na rozhodnutí SNS jedna z pravicových stran, Most-Híd, večer změnila svůj dosavadní odmítavý postoj k povolebním jednáním se sociálními demokraty (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

13. 3. 2016 10:16

Přijímání kompromisů je nezbytné pro vznik stabilní vlády? To je zásadní omyl představitelů a podporovatelů stran, které tvoří současný systém. Podle mne je tomu přesně naopak. Voliči totiž volí "své" strany na základě jejich programů a ne na základě nějakých kompromisů. Očekávají také, že jimi volená strana bude v ev. koalici svůj (volený) program úspěšně prosazovat. Jakýkoliv kompromisní program, který nota bene nebyl volen a který se navíc ani nepodobá žádnému z programů volených nikdy není stabilní a to z výše uvedených důvodů. Za toto vše ovšem nemohou politici ba někdy ani politické strany. Za to může systém, ikdyž i ten je výstupem politiky těchto stran. Systém, který předjímá a i generuje nutnost tvorby koalic, aby vůbec bylo možno nějak, ikdyž většinou s velmi mnoha problémy, vládnout, není dobrý a tato skutečnost je známa již téměř 96 let. Některé (rozumnější) státy již od tohoto volebního systému odešly

0 0
možnosti

13. 3. 2016 10:26

a nahradily jej různými alternativami systému většinového tak, aby v konečném výsledku, aspoň pokud možno, nebylo nutno koalice tvořit. Všechno je to patrné a ukazuje to na skutečnost, že tam, kde jsou vlády většinové a nikoliv koaliční jsou tyto stabilnější a to zásadně. Naopak tam, kde je nutno koalice tvořit, málokdy dojde k tomu, že vláda vládne po celé normální funkční období. Toto je patrné zejména v České republice, kdy snad ještě žádná vláda nevládla bez problémů po celé funkční období. Momentálně je na tom stejně Slovensko. Zde se ve vší nahotě projevuje další nedobrý prvek systému. Jednotlivé strany, které se na základě voleb dostaly do poslanecké sněmovny, provozují politiku "fuj, fuj, s tebou nehrám". A tak strana pana Kotleby, která by zde mohla rozhodovat, je všemi ostatními dehonestována. A tak Slovensku hrozí ústavní krize a nové volby, které ovšem dopadnou stejně, pokud nebude změněm volební systém.

0 0
možnosti
DM

12. 3. 2016 19:28

Sulik ma na to sestavit rozumnou vladu, a kdyz ne ted, tak nejpozdeji po predcasnych volbach.

0 0
možnosti

13. 3. 2016 10:31

To si myslím také, ikdyž se opět musím ptát " proč?". Proč je nutno se neustále potácet ode zdi ke zdi od ústavní krize k ústavní krizi od pádu jedné koaliční vlády k pádu další koaliční vlády. Proč nemůže nějaká vláda vládnout bez problémů po celé funkční období? Odpověď je zde jen jedna. Je to jen proto, že je zvolen naprosto špatný volební systém, který tvorbu nesourodých a zcela impotentních koalic předpokládá a vynucuje.

0 0
možnosti
PP

12. 3. 2016 17:38

1)Úvahy SNS jsou racionální ač se jim někdy přisuzovala nálepka extrémních nacionalistů. Tím, že nevylučují spolupráci s p.Ficem a nějakými pravicovými stranami ukazuje, že usilují o vyrovnanou středovou politiku, který by vlastně odpovídala vůli většiny voličů.

2)Nyní se ukáže, zda kazisvěty jsou všechny pravicové strany anebo jen některé.

3)Voliči rozhodli a politici se mají dohodnout. Volat po předčasných volbách či ustanovit úřednickou vládu by bylo zásadním selháním politiků. Z nedávno vhozených volebních lístků by tím udělali použitý toaletní papír.

0 0
možnosti

13. 3. 2016 10:39

Ano, voliči rozhodli. V rámci daného systému. Při jejich rozhodování hrály zásadní roli předvolební programy stran, nikoliv nějaké programy koaliční, které v té době ani neexistují. Všichni voliči si přáli, aby ta "jejich" strana vládla a prosazovala beze zbytku svůj předvolební program. Voliči nevolí s vidinou, že ta "jejich" strana bude či nebude účastna povolebního handlu při tvorbě koalice. Celý tento volební systém je vlastně podvodem na v š e c h voličích a také proto produkuje vždy nesourodé a zcela nefunkční koalice.

0 0
možnosti
KV

Rozumná úvaha, slepit takové slupky rozdílných pidistran by skončilo katastrofou. A to má Slovensko vést EU. Tak úřednická vláda by mohla být alespoň na rok řešením, předsednictví by zvládla a horké hlavy by vychladly. Volby po roce by třeba už dopadly lépe. Jak pro koho nevím.

0 0
možnosti

13. 3. 2016 10:44

Co je to za systém, ve kterém je nutno počítat na 90% s tím, že volby mohou dopadnout tak, že nebude možno sestavit funkční vládu? Po roce by volby dopadly lépe? Na základě čeho si toto máme myslet? Systém zůstane stejný a výsledek bude více či méně stejný rovněž. T.zv. úřednická vláda je řešením? Samozřejmě že je řešením A to vždy v tomto systému. Ta je aspoň schopna více či méně vládnout. Na rozdíl od koaličních vlád.

0 0
možnosti