Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Útoky budeme stupňovat, vyhrožují Húsíové a mluví o „ponorkových zbraních“

Mluvčí jemenských Húsiů informuje o nových útocích na západní lodě. (22. února 2024) foto: Profimedia.cz

Jemenští povstalci Húsíové ve čtvrtek znovu zaútočili na nákladní lodě plující v Adenském zálivu. Americká armáda uvedla, že dvě rakety zasáhly nákladní loď britského majitele. Jeden člověk byl lehce zraněn. Izraelci poblíž Ejlatu mezitím zneškodnili balistickou střelu. Večer se Húsíové přihlásili k oběma útokům a pohrozili, že ještě neskončili.
  22:04

Húsíové ve čtvrtek zopakovali, že budou stupňovat útoky na lodě v Rudém moři a v dalších vodách a že využívají „ponorkové zbraně“.

Íránem podporovaní šíitští povstalci Húsíové, kteří ovládají velkou část západního Jemenu, útočí na lodní dopravu na klíčové obchodní trase. Povstalci tvrdí, že tak činí na podporu Palestinců ve válce Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy.

K poslednímu útoku britská vojenská služba UKMTO sdělila, že na nejmenovanou loď 70 námořních mil (125 kilometrů) od jemenského přístavu Aden byly odpáleny dvě rakety. Ty způsobily požár na palubě. Britská služba pro námořní bezpečnost Ambrey plavidlo identifikovala jako britskou nákladní loď plující pod vlajkou souostroví Palau.

Podle dat pro sledování lodí, která analyzovala agentura AP, jde o loď Islander, která mířila z Thajska do Egypta a během plavby vysílala zprávy „syrská posádka na palubě“, zjevně ve snaze vyhnout se útoku Húsíů. Ti večer potvrdili, že terčem útoku byla právě loď Islander. Zároveň uvedli, že vyslali několik dronů na americký torpédoborec v Rudém moři a na izraelské přístavní město Ejlat.

Americká armáda uvedla, že byl při raketovém útoku Húsíů na britskou loď jeden člověk lehce zraněn. Američané předtím nad Rudým mořem sestřelili šest dronů Húsíů, které identifikovali jako bezprostřední hrozbu pro americké a spojenecké vojenské lodě, uvedlo regionální velitelství americké armády CENTCOM.

Ve čtvrtek ráno se navíc rozezněly poplašné sirény v Ejlatu a na sociálních sítích se začala šířit videa toho, co vypadalo jako zásah rakety vysoko na obloze. Izraelská armáda později potvrdila, že šlo o úspěšný zásah systému protivzdušné obrany Arrow, neupřesnila však, o jakou střelu šlo ani odkud přiletěla.

Systém Arrow je nicméně určen k ničení balistických střel dlouhého doletu, a to i v kosmickém prostoru. „Úspěšně zachytil raketu, která byla identifikována v oblasti Rudého moře a směřovala do Izraele“, uvedla izraelská armáda. „Cíl nepřekročil izraelské území a neohrozil civilisty,“ dodala.

Húsíové se od loňského října pokoušejí útočit na Ejlat opakovaně, všechny jejich pokusy nicméně zneškodnilo izraelské letectvo a protivzdušná obrana či americké námořní síly v oblasti Rudého moře. Útoky v tomto klíčovém přístavním městě nezpůsobily žádné škody.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!