Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jemenští Húsíové proměnili ukořistěnou izraelskou loď v turistickou atrakci

Svět

  12:19
Obchodní loď Galaxy Leader, které se minulý měsíc zmocnili Íránem podporovaní Húsíové, se proměnila v turistickou atrakci. Jemenci se po desítkách vydávají na její prohlídku u břehů Húsíi ovládaného rudomořského přístavu al-Salif, kde plavidlo kotví.

Návštěvníkům je dovoleno prohlížet si pouze palubu lodi. Tam se mohou procházet po velkých amerických a izraelských vlajkách natažených na podlaze a pořizovat si selfie. Z reproduktorů umístěných na věžích lodi zní húsíjské mravoučné písně.

Obchodní loď Galaxy Leader, které se minulý měsíc zmocnili Íránem podporovaní Hútíové, se proměnila v turistickou atrakci pro Jemence. (5. prosince 2023)

Důstojník Húsíů Samír Al-Rabit uvedl, že se plavidlo změnilo v turistickou atrakci.

Galaxy Leader patří společnosti Ray Shipping izraelského byznysmena Ramiho Ungara. Rebelové obchodní loď zadrželi 19. listopadu v Rudém moři nedaleko přístavu Hudajda na jimi kontrolovaném severu Jemenu. Pak s ní zamířili do přístavu al-Salif.

Spojené státy obviňují Húsíje od 7. října, kdy vypukla válka mezi Izraelem a palestinskou militantní skupinou Hamás, z řady útoků ve vodách Blízkého východu. Na pondělním zasedání nejvyššího řídícího orgánu agentury OSN pro námořní dopravu vyzvaly Spojené státy, Bahamy a Japonsko k bezpodmínečnému propuštění lodi Galaxy Leader a její posádky.

Autor: