Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Na jemenském ostrově Sokotra zemřel Čech, s válečným konfliktem to nesouvisí

Jemenský ostrov Sokotra foto: Profimedia.cz

Na jemenském ostrově Sokotra zemřel český občan. V úterý to sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. S ohledem na rodinu nebude úřad poskytovat detaily. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež dodal, že příčinou úmrtí českého občana nebyl válečný konflikt.
  12:55aktualizováno  13:41

„Můžeme potvrdit úmrtí českého občana na jemenském ostrově Sokotra. O této skutečnosti byl náš zastupitelský úřad v Rijádu informován v pondělí. S ohledem na rodinu nebudeme poskytovat žádné detaily,“ uvedl Drake na dotaz redakce iDNES.cz. V cestovatelském systému Drozd je podle něj v tuto chvíli zaregistrováno sedm českých občanů v Jemenu.

Podle zdrojů MF DNES se český občan utopil, a jeho úmrtí tedy nesouvisí s vojenskými operacemi v oblasti. Na ostrov Sokotra měla v neděli naplánovaný odlet cestovní kancelář Hamidi.

„Opravdu došlo k úmrtí českého turisty. Bez jakékoliv vazby ke konfliktu. Rodina si nepřeje sdělovat další podrobnosti a musíme tuto prosbu respektovat,“ řekl Papež.

Ministerstvo vydalo už počátkem ledna varování ohledně cest do Jemenu včetně ostrova Sokotra. Území Jemenu v něm úřad označil za „značně rizikové“ a české občany vyzval, aby oblast opustili. Sokotra leží asi 350 kilometrů jižně od Arabského poloostrova.

„V hlavním městě Saná´a, které je ovládáno povstaleckým hnutím Hútijů, jsou uzavřeny zastupitelské úřady všech členských zemí EU (včetně ČR). Možnost konzulární asistence je tak značně limitována,“ dodal resort na svých stránkách.

Výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Chaloupková minulý týden řekla, že má informace o dvou českých cestovních kancelářích, které mají na letošní rok vypsané termíny zájezdů na ostrov.

AČCKA minulý týden požádala ministerstvo zahraničí, aby své varování ohledně cest na jemenský ostrov Sokotra přehodnotilo. Úřad ale doporučení po konzultaci s českou ambasádou v Rijádu ponechal.

Sokotra

Sokotra

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč