Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Podmořské kabely v ohrožení? Húsíové mohou narušit šestinu světového webu

Jemenští povstalci, kteří se shromažďují, aby ukázali odpor proti leteckým úderům USA a Velké Británie (3. února 2024) foto: Reuters

Jemenská telekomunikační společnost Yemen Telecom odsoudila povstalecké Húsíe, že vyhrožují napadením podmořských datových kabelů. Reagovala tak na s nimi spojovaný příspěvek na síti Telegram, který představil mapu této infrastruktury v Rudém moři. Podle pozorovatelů Húsíové na ni nicméně nezaútočil spíše z nedostatku prostředků než pro nedostatek motivace.
  21:22

„Toto jsou mapy mezinárodních kabelů, které spojují všechny oblasti světa skrze moře. Zdá se, že Jemen se nachází na strategickém místě, protože v jeho blízkosti vedou internetové kabely, které spojují nejen státy, ale celé kontinenty,“ napsal telegramový účet k mapě.

Společnost Yemen General Telecommunications Corporation šiítské rebely odsoudila, a to nejen za hrozby vůči podmořským informačním tepnám, ale i za „pokračující militarizaci Rudého moře“. Oficiálně se Húsíové k záměru poškodit mezinárodní komunikační infrastrukturu nepřihlásili.

Telekomunikační firma roky vyzývala globální poskytovatele a správce internetu, aby s povstalci vůbec nejednali a neposkytli jim informace, jakým způsobem podmořské kabely fungují. Rudým mořem, kde Húsíové operují, podle odhadů prochází přibližně 17 procent světového internetového provozu, uvádí list The Guardian.

Jednu z největších strategických hodnot má kabel AE-1 Asie-Afrika-Evropa dlouhý 25 tisíc kilometrů, který vede z Hongkongu do Marseille přes Rudé moře. Poblíž jemenského pobřeží se táhne dalších patnáct kabelů.

Technická zaostalost, která se může změnit

„Zatím se kabely daří chránit spíše kvůli relativní technologické zaostalosti Húsíů než kvůli nedostatku motivace,“ zhodnotil riziko poškození klíčové světové infrastruktury washingtonský výzkumný ústav Gulf International Forum. Upozornil, že doposud vedli primárně pozemní válku proti jemenské vládě a jejím spojencům, Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům. Neměli tak potřebu mít vysoce vycvičené námořnictvo. A přestože jsou schopni obtěžovat proplouvající lodě prostřednictvím raket a rychlých útočných plavidel, na podmořské aktivity jim chybí ponorky.

S dostatkem času a příležitostí se to může změnit, varoval však institut. „Mělké vody Perského zálivu, které dosahují hloubky pouhých 100 metrů, totiž snižují potřebu špičkových ponorek, které by mohly úkol splnit,“ upozornil. Připomněl zadržení tří potápěčů v roce 2013, kteří se pokusili přerušit podmořský kabel poblíž alexandrijského přístavu.

„Ti Húsíové, kteří prošli výcvikem bojových potápěčů, by mohli použít podobný způsob útoku. Mají arzenál námořních min, jimiž by mohli kabely poškodit,“ upozorňuje Gulf International Forum.

Húsíové, kteří mají podporu Íránu, v posledních týdnech útočí na obchodní a další lodě v Rudém moři. Tvrdí přitom, že útoky jsou reakcí na válku, kterou Izrael vede proti palestinskému hnutí Hamás v Pásmu Gazy, a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.

Americká a britská armáda na útoky opakovaně reagovaly použitím síly, zcela zastavit údery vůči plavidlům se jim však stále nepodařilo. Naposledy zasáhly 36 cílů spojených s húsíjskými povstalci na 13 místech v Jemenu, včetně údajných skladů zbraní a munice. Mluvčí rebelů Muhammad Abdal Salám zdůraznil, že takovéto akce nezmění rozhodnutí rebelů prokazovat podporu Palestincům a že zničit zbraně Húsíů nebude jednoduché.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...