Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Útoků povstalců z Jemenu už je moc, přepravci stahují lodě z plaveb Rudým mořem

Svět

  15:51aktualizováno  20:51
Dánská lodní společnost Maersk oznámila, že pozastavuje všechny cesty přes Rudé moře po sérii útoků na plavidla z území Jemenu, které je pod kontrolou šíitských povstalců. Později se k ní přidal i německý dopravce Hapag-Lloyd. V Rudém moři dnes začala hořet nákladní loď plující pod liberijskou vlajkou poté, co ji zasáhla střela vyslaná z Jemenu.

„Střela údajně zasáhla levobok plavidla a v důsledku nárazu přepadl přes palubu jeden kontejner,“ uvedla soukromá britská zpravodajská společnost Ambrey k prvnímu útoku na loď Al Jasrah německé společnosti Hapag-Lloyd. „Střela způsobila požár na palubě, který byl ohlášen rádiovým spojením.“ Tento vzdušný útok se stal 50 námořních mil (90 kilometrů) severně od jemenského přístavu Muchá a nebylo bezprostředně jasné, zda byl veden řízenou střelou nebo dronem.

Útok později potvrdila britská vojenská služba Maritime Trade Operations (UKMTO), která monitoruje lodní trasy na Blízkém východě a která vyzvala plavidla v oblasti k opatrnosti. Podle UKMTO nebyly v důsledku požáru hlášeny žádné oběti.

Společnost Hapag-Lloyd potvrdila, že se jedna z jejích lodí stala terčem útoku, při němž nebyl nikdo zraněn. Mluvčí společnosti poté oznámil, že firma prozatím pozastavuje plavbu svých lodí Suezským průplavem a další rozhodnutí v této věci učiní v pondělí. Loď Al Jasrah podle něj vyplula z řeckého přístavu Pireus a po incidentu pokračovala v plavbě do Singapuru. Ambrey poznamenala, že společnost Hapag-Lloyd má své kanceláře také v izraelských přístavech Ašdod, Haifa a Tel Aviv.

„Jemenské ozbrojené síly potvrzují, že budou nadále bránit v plavbě (Rudým mořem) všem lodím směřujícím do izraelských přístavů, dokud nepřivezou potraviny a léky, které potřebují naši nezlomní bratři v Pásmu Gazy,“ uvedl mluvčí húsíjské armády v prohlášení, v němž se přihlásil k odpovědnosti Húsíů za páteční útoky. Bojovníci podle jeho vyjádření odpálili rakety na dvě lodě, Alanya a Palatium III, švýcarské společnosti Mediterranean Shipping Co. (MSC), které podle nich mířily do Izraele.

Představitel resortu obrany Spojených států, který s agenturami AP a Reuters hovořil pod podmínkou zachování anonymity, uvedl, že kontejnerová nákladní loď MSC Palatium III plující pod liberijskou vlajkou začala po útoku hořet. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl někdo na palubě zraněn. Při útoku byly podle něj vypáleny dvě rakety, které se pravděpodobně snažily opět zasáhnout loď Al Jasrah. Jedna minula cíl a dopadla do moře, druhá zasáhla loď Palatium. Ta se po útoku otočila a zamířila zpět na jih, ukázaly údaje analyzované agenturou AP.

Druhá loď společnosti MSC, Alanya, dostala od osob na palubě malého plavidla příkaz změnit kurz a zamířit ke břehům Jemenu, uvedla britská Ambrey, podle níž se loď uchýlila k úhybným manévrům. Mluvčí MSC bez dalšího komentáře agentuře Reuters řekl, že nedošlo k žádnému útoku na toto plavidlo.

Ve čtvrtek Húsíové odpálili balistickou střelu, která jen těsně minula kontejnerovou nákladní loď dánské společnosti Maersk. Její mluvčí oznámil, že tento přepravce pozastaví plavbu všech svých kontejnerových lodí přes Rudé moře. Ve středu čelil obchodní tanker naložený leteckým palivem střelbě z motorových člunů a raketám odpáleným z jemenského území a v pondělí zasáhla řízená střela vypálená z Jemenu norský tanker Strinda a způsobila požár na palubě.

Španělé poslali vojenskou loď k unesenému plavidlu

Loď španělského námořnictva pak vyplula plnou rychlostí ke komerčnímu plavidlu, které v Arabském moři jižně od Jemenu zřejmě unesli piráti. „Na základě prvních dostupných informací o plavidlu Ruen vlajková loď španělského námořnictva Victoria, která je součástí operace Atalanta, rychle postupuje směrem k plavidlu údajně unesenému piráty, aby získala více informací a vyhodnotila další postup,“ uvedla ve zprávě zaslané agentuře Reuters EUNAVFOR Atalanta, vojenská operace Evropské unie sloužící k omezení pirátství v oblasti Afrického rohu. Dodala, že svůj postup koordinuje také se širšími nadnárodními Spojenými námořními silami (CMF).

Britská námořní služba Maritime Trade Operations (UKMTO) předtím oznámila, že obdržela hlášení od bezpečnostního lodního důstojníka, který se domnívá, že posádka přišla o kontrolu nad lodí, která v současné době míří do Somálska. UKMTO lokalizovala plavidlo v blízkosti jemenského ostrova Sokotra v Arabském moři.

Autoři: ,