Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jemenští separatisté obsadili ostrov Sokotra a sesadili guvernéra, vláda čin označila za převrat

Svět

  15:46
Aden (Jemen) - Jemenští separatisté, kteří na jihu země vyhlásili autonomii, obsadili jemenský ostrov Sokotra, který se nachází v Arabském moři. Separatisté sesadili tamního guvernéra a z oblasti vyhnali jednotky věrné jemenské vládě podporované Saúdskou Arábií. Mezinárodně uznávaná vláda jejich čin odsoudila a označila ho za převrat, uvedla v neděli agentura Reuters.

Člen jemenského separatistického hnutí. foto: REUTERS/Fawaz SalmanReuters

Separatistická Jižní přechodná rada (STC) vyhlásila 25. dubna autonomii v jižních provinciích a v přístavním městě Adenu, kde přechodně sídlí právě mezinárodně uznávaná jemenská vláda, kterou koncem roku 2014 vyhnali z hlavního města Saná šíitští separatisté známí jako Húsíové. Kroky separatistů ještě více zkomplikovaly dosažení příměří ve válkou zmítané zemi.

Město Hadibu na ostrově Sokotra.
Pláže na ostrově Sokotra, který obsadili jemenští separatisté.

Jižní přechodná rada oznámila již v sobotu, že na Sokotře obsadila vládní budovy a vojenské základny. Sokotra, která je největším ze souostroví čtyř ostrovů, je řídce obydlená. V oblasti ale vedou jedny z nejvytíženějších námořních dopravních tras.

Jemenští povstalci pohrozili útokem na cíle v SAE, cílem může být i Abú Zabí

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Boje nepřežilo nejméně 12 000 civilistů a mimo domovy jsou tři miliony občanů. Milion Jemenců je ohrožen hladem.

STC, která má podporu hlavního partnera v arabské vojenské koalici - Spojených arabských emirátů - dlouhodobě usiluje o autonomii na jihu a viní jemenskou vládu z neschopnosti a korupce, což kabinet odmítá.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...