Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Teror v Jeruzalémě stál život tři lidi, útočili dříve souzení členové Hamásu

Svět

  8:08aktualizováno  11:43
Při útoku na okraji Jeruzaléma zemřeli ve čtvrtek ráno tři lidé a šest dalších osob bylo zraněno, mrtvý je také jeden z útočníků, informují místní média. Podle nich útočili dva střelci, jednoho vojáci zabili a druhého zranili. Šlo o členy Hamásu dříve souzené za terorismus, uvedla podle médií izraelská tajná služba.

Útok se odehrál časně ráno u vjezdu do Jeruzaléma, kde dva muži stříleli na lidi na autobusové zastávce. Na místě zemřela čtyřiadvacetiletá žena, později v nemocnici podlehli zraněním starší muž a další žena. Útočníky zastřelili dva vojáci mimo službu a civilista, píší místní média.

Tajná služba Šin Bet posléze oznámila, že útočníky byli bratři z východního Jeruzaléma, kteří se hlásili k Hamás a v minulosti byli ve vězení za plánování teroristických útoků. Jeden z nich byl vězněn v letech 2010 až 2020, druhý v roce 2014.

Na místo útoku dorazil ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir, podle něhož incident potvrzuje, že je důležité vyzbrojovat civilisty. „Bez ohledu na kritiku od některých lidí budu pokračovat v distribuci zbraní všem, záchranným složkám i civilistům,“ uvedl krajně pravicový ministr.

Podobně se vyjádřil na síti Telegram premiér Benjamin Netanjahu, který rovněž slíbil pokračovat v distribuci zbraní civilistům, protože se to osvědčilo ve „válce proti vražednému terorismu“. Netanjahu ocenil rychlou reakci dvou vojáků a civilisty, kteří podle něj zabránili „teroristům ve větším útoku“.

„Tento teroristický útok nám připomíná, že naši nepřátele nejsou jen nacisté v Gaze,“ uvedl další krajně pravicový ministr Becalel Smotrič citovaný deníkem The Jerusalem Post. „Budeme je pronásledovat a zničíme je všude s pomocí Boží,“ dodal Smotrič, který stojí v čele strany Náboženský sionismus.

Oba ministři vyjádřili soustrast pozůstalým, stejně jako to udělal opoziční lídr Benny Ganc, který je nyní členem válečného kabinetu. „Tento útok je dalším důkazem toho, že musíme pokračovat ve válce proti vražednému terorismu, který ohrožuje naše civilisty,“ uvedl Ganc s tím, že bojovat s teroristy je potřeba v Gaze, na Západním břehu a kdekoli jinde.

Izraelský ministr energetiky Jisrael Kac v reakci na útok napsal na síti X, že vyzval ministra spravedlnosti, aby rodinám útočníků odebral průkazy totožnosti a odepřel „všechny výsady a příspěvky“, protože je třeba „zasáhnout příznivce terorismu všude“.

Hamás vládne od roku 2007 v Pásmu Gazy. 7. října zaútočil na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí a asi 240 osob unesli do Gazy. Izrael v odvetě zahájil blokádu Pásma Gazy a masivní bombardování této oblasti s 2,4 milionu obyvatel, podle palestinských údajů při tom zemřelo na 15 tisíc lidí.

Od 7. října také Izrael výrazně zesílil razie na Západním břehu, který okupuje, a pozatýkal přitom na tři tisíce Palestinců. Asi 240 Palestinců včetně nezletilých při střetech s armádou a také s židovskými osadníky přišlo o život. Útok Hamásu zesílil i nenávist radikálních osadníků na Západním břehu, kteří povzbuzeni dlouhodobou rétorikou některých ministrů útočí na palestinské civilisty v jejich domovech. O dalším z takových útoků informoval tento týden server The Times of Israel, který zveřejnil i videozáznam incidentu.

Autoři: ,