Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kim si prohlédl snímky amerických základen pořízené satelitem, uvedla KLDR

Na snímku sleduje severokorejský vůdce Kim Čong-un start rakety z odpalovacího střediska v Severní Koreji. (21. listopadu 2023) foto: AP

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu navštívil vesmírné středisko své země, kde si údajně prohlédl snímky významných amerických vojenských zařízení na tichomořském ostrově Guam, jež pořídil špionážní satelit. Pchjongjang v úterý oznámil, že úspěšně vypustil první vojenskou špionážní družici, což potvrdila i jihokorejská armáda. Jižní Korea reagovala částečným pozastavením vojenské dohody s KLDR.
  7:31aktualizováno  11:53

Podle agentury AFP to uvedla severokorejská oficiální tisková agentura KCNA. Čína v této souvislosti vyzvala ke klidu a zdrženlivosti.

Jihokorejská armáda ve středu uvedla, že na základě komplexní analýzy dospěla k názoru, že severokorejská družice vstoupila na oběžnou dráhu. Bude ale potřeba více času, aby se potvrdilo, že družice řádně funguje, dodal Soul.

„Severokorejský vůdce si prohlédl letecké snímky Andersonovy letecké základny, přístavu Apra a dalších důležitých amerických vojenských základen pořízené nad ostrovem Guam v Pacifiku,“ sdělila agentura KCNA.

Kim ve středu rovněž zdůraznil, že KLDR „pro svou sebeobranu potřebuje více špionážních satelitů“, a odsoudil přítomnost americké letadlové lodi a ponorky na jaderný pohon u Korejského poloostrova. Podle severokorejského diktátora to ohrožuje regionální bezpečnost.

Agentura Kjódó uvedla, že do jihokorejského přístavu Pusan v úterý připlula americká letadlová loď Carl Vinson, která byla do oblasti vyslána v rámci spolupráce Washingtonu a Soulu, jejímž cílem je minimalizovat hrozbu severokorejských jaderných a raketových programů. Na jihokorejském ostrově Čedžu je zase od středy americká ponorka s jaderným pohonem, která nese jméno Santa Fe.

Nicméně krok KLDR odsoudily USA, Japonsko i generální tajemník OSN António Gutteres. Spojené státy do oblasti vyslaly ponorku na jaderný pohon.

„Jakýkoli start, při němž KLDR využije technologie balistických střel, je porušením rezolucí Rady bezpečnosti,“ uvedl mluvčí šéfa OSN Farhan Haq, podle něhož Gutteres severokorejskou akci „rázně odsoudil“.

Čínské ministerstvo zahraničí ve své reakci uvedlo, že je v zájmu všech stran zajistit mír a stabilitu na Korejském poloostrově a podporovat proces politického urovnání konfliktu. „Všechny zainteresované strany by měly zachovat klid a zdrženlivost a více se snažit o zmírnění napětí,“ řekla na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Mao Ning.

Jižní Korea pozastaví dohodu s KLDR

Kvůli vypuštění špionážní družice jihokorejská vláda ve středu rozhodla, že částečně pozastaví vojenskou dohodu s KLDR. Soul plánuje obnovu průzkumných letů v hraničním pásmu obou zemí.

Jihokorejský premiér Han Duk-so po středečním mimořádném jednání vlády oznámil, že země částečně pozastaví platnost vojenské dohody se severním sousedem z roku 2018. Jejím cílem bylo předejít možným incidentům mezi ozbrojenými složkami obou zemí a vytvořit u hranic nárazníkové pásmo.

Podle agentury KCNA země hodlá v blízké budoucnosti vypustit ještě další satelity. Předchozí severokorejské snahy o vyslání družice na oběžnou dráhu Země selhaly.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...